پایان دشمنی صد ساله ترکیه و ارمنستان؟

Image caption کشتارجمعی ارامنه در سال 1915 رخ داد

ترکیه و ارمنستان گام دیگری برای کنار گذاشتن دشمنی صدساله خود برداشتند.

تنها چند هفته پس از آن که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در سفر به ترکیه، میزبانان خود را ترغیب کرد تا با گذشته کنار بیایند و اختلافات خود را با ارمنستان حل و فصل کنند، توافقی برای عادی سازی روابط دو کشور به دست آمده است.

با این حال برخی کارشناسان معتقدند ریشه های اختلافات ارمنستان و ترکیه عمیق است و عادی شدن روابط بین این دو کشور به زمان نیاز دارد

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه ترکیه، این دو کشور پس از گفت و گوهایی که "صمیمی" خوانده شد، بر سر برنامه ای جهت عادی سازی روابط به توافق رسیدهاند. اما چیزی که ترکیه به آن اشاره نکرده، چگونگی کنار آمدن با مشاجراتی است که بر سر کشته شدن صدها هزار اقلیت ارمنی به دست ترک های عثمانی در زمان جنگ جهانی اول وجود دارد.

ارمنستان و چندین کشور دیگر این کشتارها را "نسل کشی" می دانند، در حالیکه ترکیه اصرار دارد در شمارش تعداد کسانی که جان خود را از دست داده اند، بزرگنمایی شده است و این افراد، قربانی ناآرامی های مدنی در زمان سقوط امپراطوری عثمانی شده اند.

در روز جمعه 24 آوریل در جمهوری ارمنستان مراسمی برای بزرگداشت کشته شدگان آن واقعه برگزار می شود.

همچنین در اعلامیه دولت ترکیه نیامده است که آنها چگونه بر سر گشودن مرزهای مشترک دو کشور به توافق رسیده اند.

مرز ترکیه و جمهوری ارمنستان در سال 1993 میلادی و در زمان جنگ بین جمهوری های آذربایجان و ارمنستان بسته شد. اختلاف نظر این دو کشور بر سر منطقه قره باغ علیا علت این جنگ بود؛ منطقه ای که تحت کنترل ارامنه است، ولی از نظر موازین حقوق بین المللی، بخشی از خاک جمهوری آذربایجان به شمار می رود.

ترکیه روابط نزدیکی با جمهوری آذربایجان دارد و مقام های جمهوری آذربایجان، روز پنجشنبه، اعلام کردند که ترکیه و جمهوری ارمنستان، تنها زمانی باید روابط خود را عادی کنند که نیروهای نظامی ارمنستان از منطقه قره باغ علیا خارج شوند.

پیشرفت در بهبود روابط جمهوری ارمنستان و ترکیه در شرایطی حاصل شده است که روسیه هم تلاش می کند رهبران کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان اختلاف نظرها بر سر منطقه قره باغ علیا را حل و فصل کنند.

مطالب مرتبط