بان: برای مبارزه با دزدان دریایی کمک کنید

Image caption دبیرکل سازمان ملل متحد درباره آینده سومالی ابراز خوشبینی کرد

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواسته است که منابع مالی بیشتری صرف مبارزه با دزدان دریایی سومالی کند.

آقای بان که در یک کنفرانس بین المللی جمع آوری کمک در بروکسل سخن می گفت، اظهارداشت که بازگرداندن ثبات و امنیت به سومالی نقشی حیاتی در بقای این کشور دارد.

هدف این کنفرانس جمع آوری مبلغی در حدود 260 میلیون دلار است. قرار است این مبلغ صرف تقویت نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا در سومالی و همچنین تقویت نیروهای امنیتی سومالی در طی یک سال آینده شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت کشورهای دیگری هم بوده اند که در گذشته به دلیل فقدان دولت دستخوش هرج و مرج شده بودند، اما سرانجام موفق شدند وجهه خود را تفییر دهند، و سومالی هم می تواند چنین کاری را انجام دهد.

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه 22 آوریل قول داد که حدود یک چهارم مبلغ مورد نیاز را تقبل کند.

قرار است در طی این کنفرانس منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران نیز در حمایت از لزوم کمک به سومالی سخنرانی کند.

Image caption شیخ حسن ظاهر از سوی آمریکا تحت تعقیب است

در همین حال رسانه های خبری از بازگشت یکی از رهبران مسلمان مخالف دولت سومالی به این کشور خبر داده اند.

شیخ حسن ظاهر، رهبری که به سومالی بازگشته است، در سال 2007 و در پی بروز اختلاف با رئیس دولت انتقالی کنونی سومالی از این کشور خارج شد و دو سال در اریتره در تبعید گذراند.

اکنون تحلیلگران بازگشت او را به عنوان نشانه ای از بهتر شدن روابط میان این دو نفر تلقی می کنند و پیش بینی کرده اند که بازگشت این رهبر مسلمان به بهبود شرایط امنیتی در موگادیشو، پایتخت سومالی خواهد انجامید.

در آمریکا نام شیخ حسن ظاهر در فهرست مظنونان به ارتکاب اقدام های تروریستی قرار دارد و او از طرف آمریکا به داشتن ارتباط با القاعده متهم شده است.

مطالب مرتبط