انتخابات چند صد میلیونی هند: مرحله دوم

رای دهندگان هندی
Image caption رای گیری در پنج مرحله انجام می شود و حدود یک ماه به طول می انجامد

مرحله دوم انتخابات هند، که به دلیل گستردگی این کشور و شمار رای دهندگان، در پنج مرحله انجام می گیرد، امروز آغاز شده است.

این مرحله از انتخابات در یکصد و چهل و یک حوزه انتخاباتی در دوازده ایالت برگزار می شود در حالیکه در مرحله اول که روز شانزده آوریل برگزار شد، رای دهندگان در یکصد و بیست و چهار حوزه انتخاباتی در انتخابات شرکت کردند و آخرین مرحله رای گیری در روز سیزده ماه مه انجام می شود.

البته روز گذشته ایالت کوچک مانیپور در شرق کشور رای گیری داشت اما این ایالت دارای کرسیهای پارلمانی بسیار کمی است و در عمل شاید تاثیر چندانی در نتیجه انتخابات نداشته باشد.

در عین حال، نباید فراموش کرد که به گفته بسیاری از ناظران انتخاباتی به دلیل رقابت سخت بین احزاب و اینکه به گفته همین ناظران هیچ یک از احزاب اصلی کنگره و بی جی پی به تنهایی قادر به کسب اکثریت کرسیهای پارلمانی نیست، حتی ایالتهای کوچک با کرسی های کم پارلمانی در نهایت می توانند در نتیجه نهایی انتخابات بسیار موثر واقع شوند و به نوعی سرنوشت دولت آینده را همین حوزه های کوچک در چارچوب ائتلافهای مختلف می توانند مشخص کنند.

اهمیت مرحله دوم انتخابات شاید در این باشد که رای دهندگان بخشهایی از چند ایالت مهم از جمله اوتار پرادش با هشتاد کرسی، بیهار با چهل کرسی و مهارشترا با چهل و هشت کرسی در انتخابات شرکت می کنند. در نتیجه، انتظار می رود با پایان این رای گیری، بسیاری از متغیرهای سیاسی مشخص شود و اگرچه هنوز بسیار زود است تا در خصوص نتیجه نهایی انتخابات بتوان گمانه زنی کرد اما در یک مورد می توان به صراحت نظر داد و آن اینکه از هر زاویه ای که به انتخابات هند به ویژه این انتخابات به خصوص نگاه شود، چشمگیرترین ویژگی آن، داغی تنور انتخابات است، اصطلاحی که در انتخابات سه دهه گذشته ایران بارها به کار رفته است.

ارقام حیرت آور

البته داغی و جنبه های حیرت آور انتخابات هند تنها به طرح مسایل مهم و اصلی آن مربوط نمی شود، از جمله اینکه من موهان سینگ، نخست وزیر از حزب کنگره، و ال کی ادوانی، رهبر حزب اصلی مخالف بی جی پی، در این بازار داغ انتخاباتی شاید برای اولین بار در تاریخ یکی دو دهه گذشته به شدت به هم می تازند آنهم با به کارگیری الفاظی که پیش از این مرسوم نبوده است.

Image caption انتظار می رود بین چهارصد تا پانصد میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند

اینکه موضوعاتی مانند بحران اقتصادی و امنیت و بیکاری در این کشور با جمعیت بیش از یک میلیارد نفر چه تاثیری بر مردم عادی، یا به اصطلاح رایج در زبان محلی مرسوم، "عام آدمی"، گذاشته و رونق بازار شایعه و گمانه زنی در باره ائتلاف شخصیت ها و احزاب هم تنها عامل داغی تنور انتخاباتی هند محسوب نمی شود.

جدای از این مسایل و رواج بازار آمار و ارقام انتخاباتی هند، آنچه که این انتخابات را به پدیده ای منحصر به فرد و بسیار داغ تبدیل می کند و به تعبیری، هوش و حواس آدم را می برد، رقم بیش از هفتصد میلیون نفر واجد شرایط رای دادن است که به بیش از ده برابر کل جمعیت ایران از مرد و زن گرفته تا پیر و جوان و کودک می رسد.

در انتخابات سراسری گذشته هند در سال دو هزار و چهار میلادی، حدود چهار صد میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند و تخمین زده می شود که میزان مشارکت مردم در انتخابات این دوره، که از شانزده آوریل شروع شده و تا سیزده ماه مه به طول می انجامد، به رقم حیرت آور حدود چهار صد تا پانصد میلیون نفر برسد.

برای برگزاری این رای گیری عظیم، بیش از شش میلیون نفر مامور امنیتی و انتخاباتی به کار گرفته می شوند و نامزدهای انتخاباتی از بیش از هزار حزب مختلف برای دستیابی به پانصد و چهل و سه کرسی پارلمانی، که به آن لوک سبها می گویند، به مبارزه پرداخته اند.

خوشبختانه گردآوری و شمارش آرا با ماشین انجام می شود.

در عین حال جدای از این موضوعات داغ و البته بازار داغ مباحثات شبکه های تلویزیونی هند -- نکته داغ دیگر همان گرما و داغی هواست که هنوز بهار کاملا به وسط نرسیده بسیار گرم است. دمای هوا در دهلی - پایتخت - در نیمه های ظهر به حدود چهل درجه می رسد و در برخی از مناطق دیگر از این هم بیشتر است. به این داغی هوا البته در برخی از مناطق باید رطوبت هوا را هم افزود.

مطالب مرتبط