به روز شده:  10:21 گرينويچ - جمعه 24 آوريل 2009 - 04 اردیبهشت 1388

دولت سریلانکا آتش بس در جنگ علیه شورشیان رد کرد

جنگ زدگان سریلانکا

ارتش سریلانکا گفته است ادامه تهاجم برای نجات جنگ زدگان لازم است

ارتش سریلانکا برقراری آتش برای خروج غیرنظامیان از منطقه نبرد علیه شورشیان تامیل را رد کرده است.

روز جمعه، 24 آوریل (4 اردیبهشت)، یک فرمانده ارشد ارتش سریلانکا گفت که نیروهای دولتی نمی توانند درخواست سازمان ملل برای آتش بس در جنگ علیه مواضع ببرهای تامیل را قبول کنند زیرا شورشیان به غیرنظامیان اجازه خروج از منطقه نبرد را نخواهند داد و ارتش ناگزیر است با ادامه عملیات تهاجمی، ساکنان این منطقه را "نجات دهد."

سازمان ملل از دولت سریلانکا و شورشیان تامیل خواسته است تا به منظور خارج ساختن حدود پنجاه هزار تن افرادی که در منطقه تحت تسلط شورشیان در شمال این کشور گرفتار آمده اند با برقراری آتش بس موافقت کند.

گفتگو با محمد وزیری متین بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در کلمبو، پایتخت سریلانکا، در مصاحبه با بی بی سی از ببرهای تامیل خواسته بود تا، به تعبیر او، "درهای جهنم را باز کنند و به مردم اجازه خروج از آن را بدهند."

همزمان، دولت هند دو تن از مقامات ارشد خود را برای قانع ساختن دولت سریلانکا به برقراری آتش بس در عملیات علیه مواضع تامیل بها به منظور خروج غیرنظامیان به کلمبو اعزام کرده است.

جنگ زدگان سریلانکا

دهها هزار تن از ساکنان مناطق جنگی آواره شده اند

وزارت امور خارجه هند با صدور بیانیه ای در روز جمعه گفت که جنگ بین نیروهای دولتی و شورشیان تامیل باید هرچه سریعتر متوقف شود.

در این بیانیه آمده است که دولت سریلانکا مسئول حفاظت از جان شهروندان این کشور است و شورشیان تامیل نیز باید از رفتار با ساکنان منطقه جنگی به عنوان گروگان و سپر انسانی دست بردارند.

تامیل های هند یکی از اقوام مهم این کشور را تشکیل می دهند و دولت هند تحت فشار احزاب تامیل قرار داشته تا برای خاتمه دادن به جنگ در شمال سریلانکا و کمک به جنگ زدگان این کشور دست به اقدام فوری بزند.

بحران انسانی

روز جمعه، وزیر امور خارجه هند عازم سریلانکا شد و گفت که در ملاقات با مقامات سریلانکا بر لزوم اقدام برای مقابله با بحران انسانی در منطقه جنگی تاکید خواهد نهاد.

به گفته منابع سازمان ملل، در روزهای اخیر حدود یکصد هزار تن از ساکنان مناطق جنگی توانسته اند از محل سکونت خود بگریزند اما، به گفته مقامات دولت سریلانکا، شبه نظامیان شورشی از خروج حدود پنجاه هزار تن دیگر جلوگیری می کنند.

اوایل سال جاری، ارتش سریلانکا عملیات گسترده ای را برای تصرف مناطق تحت تسلط جدایی طلبان ببرهای تامیل در شمال این کشور را آغاز کرد تا به چند دهه شورش مسلحانه این گروه برای کسب استقلال خاتمه دهد.

تظاهرکنندگان تامیل در لندن

تظاهرکنندگان تامیل در لندن گفته اند تا خاتمه جنگ به تظاهرات ادامه می دهند

در خلال چند ماه گذشته، نیروهای دولتی توانسته اند بخش عمده مناطق تحت تسلط تامیل ها را به تصرف در آورند اما شورشیان مسلح همچنان بخش کوچکی را در اشغال خود دارند و در برابر حملات ارتش مقاومت می کنند.

در این مدت، وضعیت غیرنظامیان در مناطق جنگی باعث نگرانی جامعه جهانی شده اما درخواست های مکرر سازمان های بین المللی برای توقف جنگ به منظور خروج آنان یا اجازه ورود امدادگران به منطقه مورد قبول ارتش سریلانکا قرار نگرفته است.

گروه موسوم به ببرهای آزادیبخش تامیل ایلام در دهه 1970 با هدف تلاش برای استقلال مناطق تامیل نشین در شمال و شرق سریلانکا شکل گرفت و برای تحقق این هدف به عملیاتی مانند ترور، بمب گذاری و آدم ربایی روی آورد.

در سال های بعد، این گروه توانست بر بخش هایی از سرزمین های تامیل نشین مسلط شود و به عملیات نظامی علیه نیروهای دولتی مبادرت ورزد.

بیش از سی کشور جهان، از جمله آمریکا، هند، بریتانیا و کانادا و اتحادیه اروپا گروه ببرهای تامیل را یک سازمان تروریستی اعلام کرده اند.

تامیل های ساکن کشورهای مختلف در اعتراض به عملیات ارتش سریلانکا در شمال این کشور دست به تظاهرات زده اند و از جمله چندین روز است که در نزدیک ساختمان پارلمان بریتانیا اجتماع کرده و گفته اند تا زمانی که این عملیات خاتمه نیابد، از این محل خارج نخواهند شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.