به روز شده:  15:21 گرينويچ - شنبه 25 آوريل 2009 - 05 اردیبهشت 1388

کلینتون: آمریکا مردم عراق را ترک نمی کند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که در دیداری اعلام نشده به عراق سفر کرده در بغداد با رهبران و مردم این کشور دیدار کرده است.

خانم کلینتون گفت دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مردم عراق را ترک نخواهد کرد. او افزود خروج نیروهای آمریکایی از عراق "با مسئولیت" و "به دقت" انجام خواهد گرفت و بر تلاش ها برای بهبود وضعیت امنیتی عراق، بازسازی و طرح های توسعه تاثیری نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرده که عراقی ها، به ویژه نیروهای امنیتی این کشور اگر خواهان ساخت یک ملت واحد و باثبات هستند، باید بر اختلافات و تفاوت های فرقه ای خود فائق آیند.

این اولین سفر خانم کلینتون به عراق به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا است.

گفتگو با جلال خالدی خبرنگار در عراق

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


این سفر هفته ها پیش از خروج از قبل اعلام شده نیروهای آمریکایی از شهرهای عراقی صورت می گیرد.

سفر خانم کلینتون به عراق در زمانی انجام گرفته که طی روزهای اخیر چند انفجار انتحاری منجر به کشته شدن تعداد زیادی از مردم از جمله زائران ایرانی شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است هیچ نشانه ای از بازگشت به مناقشات گسترده فرقه ای در عراق وجود ندارد.

هیلاری کلینتون پیش از سفر به عراق گفته بود شدت گرفتن خشونت ها نشانه ای هر چند غم انگیز از این حقیقت است که عراق در مسیر صحیح قرار دارد. او تاکید کرده بود دولت عراق پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اما کسانی هستند که نمی خواهند این دولت موفق شود.

هیلاری کلینتون پس از دیدار با رهبران عراقی با بیش از یکصد شهروند عراقی دیدار کرد. او گفته است که می خواهد از مردم عراق درباره نگرانی هایشان بشنود.

وزیر خارجه آمریکا هدف از سفر خود را ارسال پیامی واضح به مردم عراق، مبنی بر تعهد آمریکا بر کمک به آنها در یافتن راه صحیح در این دوره انتقالی دشوار دانسته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا دو هفته قبل و پس از دیدار از ترکیه در هنگام دیدار از این کشور بر تعهد دولت خود بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از شهرهای عراق تا تابستان تاکید کرد. قرار است بخش بزرگی از نیروهای آمریکایی تا تابستان سال آینده عراق را ترک کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.