طالبان از بونیر پاکستان عقب نشینی کرد

Image caption آمریکا پاکستان را متهم کرده که دست طالبان را باز گذاشته است

مقام های پاکستان عقب نشینی نیروهای طالبان از منطقه بونیر در شمال غرب این کشور را تائید کرده اند.

یک سخنگوی طالبان گفت فرمانده مولانا فضل الله به نیروهای خود دستور داده تا از بونیر در صدکیلومتری اسلام آباد خارج شوند.

آمریکا پاکستان را متهم کرده که دست طالبان را باز گذاشته است.

مقام های رسمی ایالت سرحد شمال غرب می گویند این عقب نشینی پس از کنترل این منطقه توسط نیروهای وابسته به طالبان در چند روز گذشته صورت گرفته است.

نزدیک شدن پیکارجویان طالبان به پایتخت باعث نگرانی های فراوانی میان مقام های آمریکایی شد.

پیکارجویان هم اکنون به پایگاه های خود در دره سوات در نزدیکی بونیر بازگشته اند. دولت پاکستان اخیرا با اجرای قانون شریعت اسلامی در این منطقه با شرط خلع سلاح پیکارجویان موافقت کرد.

پلیس شبه نظامی بونیر هم اکنون در حال گشت زنی در خیابان ها است و شاهدان عینی می گویند فعالیت های روزمره از سر گرفته شده است.

طالبان پاکستان چند روز پیش کنترل این منطقه را در دست گرفته بود.

به دنبال عملیات پیکارجویان، آنها کنترل مساجد و ادارات دولتی را در این منطقه در دست گرفتند و به ادعای پلیس، به غارت و چپاول دفاتر سازمان های امدادرسانی و یک بیمارستان پرداختند.

پیکارجویان اخیرا از دره سوات وارد بونیر شده بودند.

طبق قرارداد صلح دولت پاکستان با پیکارجویان، گروه طالبان با خلع سلاح موافقت کرده بود. پیکارجویان گفته اند تا زمانی که قانون شریعت در دره سوات کاملا اجرا نشود، سلاح های خود را زمین نخواهند گذاشت.

اجرای قوانین اسلامی در این منطقه، که با اسلام آباد، پایتخت، حدود یکصد و شصت کیلومتر فاصله دارد، بخشی از توافق دولت پاکستان و تندروهای اسلامگرای موسوم به طالبان پاکستان محسوب می شد.

منتقدان می گویند توافق صلح بین دولت مرکزی و تندروهای اسلام گرا زمینه گسترش فعالیت افراد مسلح وابسته به طالبان و شبکه القاعده در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان را فراهم می کند.

دره سوات که به دلیل زیبایی طبیعت آن به سوئیس پاکستان شهرت داشت زمانی از مناطق اصلی جهانگردی در این کشور محسوب می شد اما به دلیل تسلط اسلامگرایان مسلح، به خصوص در خلال دو سال اخیر، محلی خطرناک برای جهانگردان محسوب می شود.

از زمان امضای توافق صلح بین دولت پاکستان و اسلامگرایان در سوات، گزارش هایی از محاکمه و اجرای مجازات های اسلامی، از جمله شلاق زدن، در این منطقه انتشار یافته است.

مطالب مرتبط