هیلاری کلینتون وارد عراق شد

Image caption خانم کلینتون با نمایندگان تشکل های مدنی نیز دیدار می کند

هیلاری کلینتون برای انجام اولین سفر خود به عراق در مقام وزیر خارجه آمریکا وارد بغداد شد.

سفر خانم کلینتون در شرایطی انجام شد که حملات انتحاری در بغداد و دیگر شهرهای عراق در دو روز گذشته به کشته شدن حداقل 155 نفر منجر شده است.

خانم کلینتون گفت می خواهد در یافتن راهی برای مقابله با خشونت ها کمک کند.

هواپیمای او در ساعت هشت و سه دقیقه صبح به وقت محلی در بغداد به زمین نشست.

خانم کلینتون یک روز را در بغداد به گفتگو با مقام های عراقی، از جمله هوشیار زیباری همتای عراقی خود، و نوری المالکی، نخست وزیر عراق خواهد گذراند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین درباره حملات اخیر در عراق با ژنرال ریموند اودیرنو مذاکره خواهد کرد.

او در آستانه سفر به بغداد در این باره گفت: "می خواهم نظر او را درباره این حملات ناسازگارانه بدانم و دریابم که نیروهای آمریکایی و دولت عراق برای جلوگیری از وقوع آنها چه کاری می توانند انجام دهند."

هیلاری کلینتون گفت شدت گرفتن خشونت ها نشانه ای هر چند غم انگیز از این حقیقت است که عراق در مسیر صحیح قرار دارد. او افزود دولت عراق پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اما کسانی هستند که نمی خواهند این دولت موفق شود.

وزیر خارجه آمریکا هدف از سفر خود را ارسال پیامی واضح به مردم عراق، مبنی بر تعهد آمریکا بر کمک به آنها در یافتن راه صحیح در این دوره انتقالی دشوار دانست.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در بغداد با گروهی از زنان بیوه عراقی و گروهی از نمایندگان تشکل های مدنی این کشور دیدار خواهد کرد.

او در شرایطی به عراق سفر می کند که باراک اوباما رئیس جمهور امریکا دو هفته قبل در هنگام دیدار از این کشور بر تعهد دولت خود بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از شهرهای عراق تا تابستان تاکید نمود.

قرار است کلیه نیروهای جنگی آمریکایی هم تا تابستان سال آینده عراق را ترک کنند.

مطالب مرتبط