کره شمالی 'بازپردازش سوخت هسته ای را آغاز کرد'

Image caption پیونگ یانگ تاکید می کند که موشک این کشور برای قرار دادن یک ماهواره در مدار پرتاب شده است

رسانه های دولتی کره شمالی از آغاز پردازش مجدد میله های سوخت مصرف شده نیروگاه هسته ای این کشور خبر داده اند.

این اقدام گامی احتمالی در جهت تولید پلوتونیوم مناسب برای مصارف تسلیحاتی محسوب می شود و توالی آن با پرتاب موشکی دوربرد در ماه آوریل باعث نگرانی و ظن کارشناسان شده است.

بیانیه دولت کره شمالی تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به پرتاب این موشک تحریم هایی را علیه سه شرکت کره شمالی وضع کرد.

کره شمالی هدف از پرتاب موشک خود را قراردادن ماهواره ای در مدار زمین جهت پخش سرودهای میهن پرستانه عنوان کرده بود اما منتقدان سیاست های این کشور می گویند هدف از پرتاب، آزمایش موشکی دوربرد بود که در اقیانوس آرام سقوط کرد.

دولت کره شمالی تحریم های تازه سازمان ملل متحد را "نقض جسورانه منشور سازمان ملل متحد" خواند و گفت توجهی به آن نخواهد کرد.

اکنون خبرگزاری مرکزی کره شمالی (KCNA) از یک مقام وزارت خارجه کره شمالی نقل کرده است: "بازپردازش میله های سوخت مصرف شده از نیروگاه اتمی آزمایشی همانطور که در بیانیه روز 14 آوریل وزارت خارجه اعلام شده بود، آغاز شد."

کره شمالی در این روز اعلام کرده بود از مذاکرات شش جانبه درباره برنامه هسته ای خود خارج می شود و رآکتور یونگ بیون رادوباره فعال خواهد کرد.

مقام مذکور در وزارت خارجه کره شمالی گفت بازپردازش "به تقویت [قوای] بازدارندگی هسته ای دفاعی کمک می کند تا به هر صورت در برابر تهدیدهای نظامی روز افزون از سوی نیروهای متخاصم بایستیم."

تحریم هایی که علیه کره شمالی وضع شد اولین اقدام قاطع سازمان ملل متحد پس از محکوم کردن پرتاب موشک کره شمالی بود.

شرکت مبادلات توسعه معادن کره (KOMID)، شرکت ریونگبونگ جنرال کره و بانک تجاری تانکون (Tanchon Commercial Bank) سه موسسه ای هستند که علیه آنها تحریم وضع شده و بر اساس این تحریم کشورهای طرف قرارداد با آنها موظف به مسدود کردن دارایی های این سه شرکت هستند.

مطالب مرتبط