به روز شده:  16:23 گرينويچ - 26 آوريل 2009 - 06 اردیبهشت 1388

کلینتون: با سوریه بر سر لبنان معامله نمی‌کنیم

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در اولین سفر خود به لبنان در بیروت با مقام های این کشور دیدار و گفت و گو کرده است.

خانم کلینتون خواهان برگزاری انتخاباتی عادلانه در این کشور شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا به میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان گفته است که کشورش از حاکمیت لبنان حمایت می کند.

خانم کلینتون تاکید کرده که آمریکا هرگز با سوریه بر سر لبنان وارد معامله نمی شود.

آمریکا از جناح ضد سوری در لبنان حمایت می کند. این جناح در حال حاضر درگیر رقابتی شدید با جناح مخالف به رهبری حزب الله لبنان است.

گزارش کامبیز فتاحی خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


انتخابات پارلمانی ماه ژوئن لبنان، رویدادی مهم در عرصه سیاسی لبنان و منطقه قلمداد می شود.

هم اکنون جریان ۱۴ مارس (جریان حاکم مورد حمایت غرب) که رهبری آن را سعد حریری، پسر رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان به عهده دارد، اکثریت مجلس را در اختیار دارد.

مخالفان به رهبری حزب الله لبنان (جریان ۸ مارس) هم در دولت حضور دارند.

انتظار نمی رود هیچ کدام از گروه ها بتوانند به پیروزی قاطعی در انتخابات دست پیدا کنند. مهم ترین وجه انتخابات ژوئن، رقابت میان کاندیداهای مسیحی خواهد بود که به دو جناح رقیب وابسته اند. پیروزی هواداران میشل عون، از متحدان حزب الله لبنان می تواند مخالفان را در پارلمان لبنان حائز اکثریت کند.

برخی تحلیلگران می گویند این انتخابات صحنه رقابت میان ایران و سوریه از یکسو و مصر و عربستان از سوی دیگر خواهد شد.

در لبنان طبق قوانین، رئیس جمهوری از مسیحیان، رئیس مجلس از شیعیان و نخست وزیر از سنی ها انتخاب می شود و در مناطق مختلف، ۱۲۸ کرسی پارلمان طبق یک سیستم پیچیده، به نسبت جمعیت قومی-مذهبی، بین گروه های مختلف تقسیم می شود.

جناح ضد سوری مورد حمایت آمریکا، کشورهای اروپایی و برخی کشورهای عربی است در حالی که جریان مخالف به رهبری حزب الله لبنان، عمدتا از سوی ایران و سوریه پشتیبانی می شود.

لبنان، که جمعیت آن از مسیحیان و مسلمانان سنی و شیعه تشکیل یافته، از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر جنگ داخلی بود که هزاران کشته برجای گذاشت و اقتصاد این کشور را به ویرانی کشاند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.