عملیات ارتش پاکستان علیه نیروهای طالبان

Image caption آمریکا پاکستان را متهم کرده که دست طالبان را باز گذاشته است

نیروهای امنیتی پاکستان عملیات جدیدی را علیه پیکارجویان طالبان در شمال غربی این کشور آغاز کرده‌اند.

یک سخنگوی ارتش پاکستان گفت در درگیری میان نیروهای دولتی و پیکارجویان در منطقه "دیر زیرین" در ایالت سرحد شمال غرب، تعدادی پیکارجو از جمله یک فرمانده نظامی کشته شده اند.

یک سرباز ارتش پاکستان نیز هنگام عبور خودروی حامل نیروهای دولتی از منطقه کشته شده است.

پیکارجویان طالبان همچنین از هوا مورد هدف قرار گرفته و چند فروند تانک ارتش پاکستان نیز برای مقابله با پیکارجویان به منطقه اعزام شده اند.

ارتش پاکستان می گوید این عملیات برای متوقف کردن پیشرفت های طالبان در منطقه است.

در همین حال مقام های محلی پاکستان گفته اند دوازده کودک به علت بازی با بمب کشته شده اند. این کودکان این بمب را به جای اسباب بازی اشتباه گرفته بودند.مقام های "دیر زیرین" گفته اند که این بمب شبیه توپ فوتبال بود.

عقب نشینی طالبان

پیکارجویان طی چند روز گذشته به صد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت رسیده بودند که این باعث نگرانی آمریکا شد.

مقام های پاکستان روز گذشته عقب نشینی نیروهای طالبان از منطقه بونیر در شمال غرب این کشور را تائید کردند.

آمریکا پاکستان را متهم کرده که دست طالبان را باز گذاشته است.

مقام های رسمی ایالت سرحد شمال غرب گفتند این عقب نشینی پس از کنترل این منطقه توسط نیروهای وابسته به طالبان در چند روز گذشته صورت گرفت.

پیکارجویان به پایگاه های خود در دره سوات در نزدیکی بونیر بازگشته اند. دولت پاکستان اخیرا با اجرای قانون شریعت اسلامی در این منطقه با شرط خلع سلاح پیکارجویان موافقت کرد.

طبق قرارداد صلح دولت پاکستان با پیکارجویان، گروه طالبان با خلع سلاح موافقت کرده بود. پیکارجویان گفته اند تا زمانی که قانون شریعت در دره سوات کاملا اجرا نشود، سلاح های خود را زمین نخواهند گذاشت.

منتقدان می گویند توافق صلح بین دولت مرکزی و تندروهای اسلام گرا زمینه گسترش فعالیت افراد مسلح وابسته به طالبان و شبکه القاعده در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان را فراهم می کند.

مطالب مرتبط