کاهش دارایی های ثروتمندان بریتانیا در بحران مالی

Image caption لاکشمی میتال کماکان در صدر فهرست ثروتمندان بریتانیا قرار دارد

بر اساس فهرست ثروتمندترین افراد بریتانیا در سال 2009 که از سوی هفته نامه ساندی تایمز منتشر شده، در طی سال گذشته ارزش دارایی های این افراد به میزان چشمگیری افت کرده است.

در حالیکه مجموع ارزش دارایی های هزار ثروتمند بریتانیا در سال گذشته به میزان بی سابقه 413 میلیارد پوند رسیده بود، در یک سال اخیر این مبلغ به 258 میلیارد پوند کاهش یافته است.

همچنین بر اساس برآورد ساندی تایمز تعداد میلیاردر های بریتانیایی در 12 ماه گذشته از 75 به 43 نفر کاهش یافته است.

لاکشمی میتال، غول فولاد هند و خانواده او کماکان با 10.8 میلیارد پوند دارایی در صدر ثروتمندان بریتانیا قرار دارد، هرچند ارزش دارایی او به نسبت سال 2008 به میزان چشمگیر 61 درصد کاهش یافته است.

جو لاینام، گزارشگر امور تجاری در بی بی سی می گوید: "در تاریخ 21 ساله اعلام فهرست ثروتمندترین افراد بریتانیا، هرگز مجموع دارایی های کسانی که در بریتانیا زندگی یا کار می کنند، به این مزان کاهش نیافته بود."

"ممکن است ثروتمندان برای مقابله با این رکود اقتصادی که بدترین در 30 سال اخیر بوده، وضع بهتری داشته باشند اما این فهرست نشان می دهد که هیچکدام از آنها از تبعات بحران مالی در امان نیستند."

رومن آبراموویچ، میلیاردر روس و صاحب باشگاه فوتبال چلسی نیز کماکان در مکان دوم فهرست است اما دارایی او نیز از 11.7 میلیارد پوند در سال گذشته به 7 میلیارد پوند در سال اخیر کاهش یافته است (حدود 40 درصد).

آلیشر عثمانوف، دیگر میلیاردر روس که سهامدار باشگاه آرسنال است، شاهد کاهش 74 درصدی دارایی های خود به 1.5 میلیارد پوند بود.

از میان دیگر افرادی که در صحنه ورزش حضور دارند می توان به مایک اشلی، صاحب باشگاه نیوکاسل اشاره کرد که دارایی هایش از 1.4 میلیارد پوند به 700 میلیون پوند، رسید و از برنی اکلستون مدیرعامل موسسه مدیریت فرمول یک (FOM) نام برد که با ضرری 934 میلیون پوندی، ارزش دارایی هایش به 1.46 میلیارد پوند رسید.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست