نگرانی از مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه

یک موسسه تحقیقاتی سوئدی در گزارشی، از افزایش صادرات سلاح به خاورمیانه ابراز نگرانی کرده و گفته این امر می تواند این منطقه را بیش از پیش، بی ثبات تر کند.

موسسه بین المللی تحقیقاتی صلح استکهلم در این گزارش که امروز، دوشنبه بیست و هفتم آوریل (هفتم اردیبهشت) منتشر شده، می گوید میزان صادرات تسلیحات به خاورمیانه در حد فاصل سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ میلادی در مقایسه با سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳، سی و هشت درصد افزایش یافته است. ایالات متحده بیشتر این سلاح ها را تامین کرده و فرانسه نیز صادرکننده عمده سلاح به کشورهای خاورمیانه ای است. طبق این گزارش، امارات عربی متحده بزرگ ترین وارد کننده سلاح در منطقه و سومین در کل جهان پس از چین و هند است. گزارش این موسسه سوئدی خاطرنشان می کند که امارات در حد فاصل سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸، هشتاد فروند هواپیمای اف-شانزده از آمریکا و پنجاه فروند جنگنده میراژ از فرانسه خریده است. پیتر ویزمن، از محققان این موسسه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: "این امر در جایی که ما شاهد تنش ها و بحران های گسترده ای هستیم، مایه نگرانی های عمده ای است."

این محقق هشدار داد که ادامه این روند می تواند منجر به واکنش ایران شود و این کشور را به داشتن سلاح هسته ای ترغیب کند. آقای ویزمن افزود: "وقتی عربستان سعودی و امارات، تسلیحات خود را گسترش می دهند، این خطر وجود دارد که ایران بیشتر از زمان فعلی احساس تهدید و در انزوا بودن کند." طی یک دوره چهار ساله، امارات ۳۴ درصد کل واردات سلاح خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. اسرائیل با ۲۲ درصد و مصر نیز با ۱۴ درصد در رده های بعدی قرار دارند. این گزارش می گوید علی رغم حدس و گمان ها در باره برنامه واردات سلاح ایران، سهم این کشور از واردات سلاح در این چهار سال تنها پنج درصد بوده است. آمریکا بزرگ ترین صادرکننده سلاح به خاورمیانه است و سی و یک درصد بازار جهانی را در اختیار دارد. بیش از یک سوم صادرات سلاح آمریکا به خاورمیانه است. در میان صادرات آمریکا به خاورمیانه، بیش از پنج هزار بمب هدایت شونده و حدود دویست جنگنده دیده می شوند. روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا پس از آمریکا بیشترین میزان صادرات سلاح دنیا را در اختیار دارند. چین و هند نیز بزرگ ترین واردکنندگان سلاح در دنیا هستند و امارات در رده سوم قرار دارد.

مطالب مرتبط