دستور دولت پاکستان برای مقابله با پیکارجویان طالبان

Image caption شماری از مردم لاهور امروز در تجمعی علیه طالبان شعار سر دادند

نیروهای دولتی در پاکستان با گسترش عملیات خود علیه طالبان در ایالت سرحد شمال غرب، به مقابله با پیکارجویان پرداخته اند.

ارتش به دنبال آن است تا از افزایش نفوذ و حضور طالبان در منطقه جلوگیری کند و حضور طالبان را محدود به دره سوات کند.

یک سخنگوی ارتش پاکستان گفته است که دولت به ارتش دستور داده تا پیکارجویان را به کل از منطقه بونیر بیرون کند.

گفته شده که حداقل چهارصد و پنجاه پیکارجوی طالبان در بونیر حضور دارند که این ناقض توافق صلح طالبان با دولت پاکستان است.

جنگنده های ارتش پاکستان امروز مواضع پیکارجویان را بمباران کرده اند.

سخنگوی ارتش پاکستان گفته که عملیات مشابهی هم در منطقه "دیر زیرین" در نزدیکی با مرز افغانستان انجام شده است. در جریان عملیات روز یکشنبه، هفتاد و پنج پیکارجو کشته شدند.

آواره شدن مردم

در همین حال نبرد بین نیروهای دولتی و افراد مسلح طالبان چند هزار تن را آواره کرده است.

درگیری های سنگین بین واحدهای ارتش پاکستان و افراد وابسته به طالبان پاکستانی، باعث شد تا دهها هزار تن از ساکنان منطقه از محل سکونت خود بگریزند.

عفو بین الملل، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، گفته است که تا کنون دست کم پنج غیرنظامی در منطقه عملیات کشته شده اند و به چندین خانه آسیب رسیده است.

نبرد بین دو طرف از روز یکشنبه این هفته در بخش دیر زیرین، واقع در ناحیه مالاکند در نزدیک مرز پاکستان با افغانستان آغاز شد.

Image caption ارتش علیه شورشیان اسلحه سنگین و هلی کوپتر توپدار به کار برده است

محل نبرد در مجاورت دره سوات، در یکصد و شصت کیلومتری اسلام آباد، پایتخت، واقع است که، براساس لایحه مصوب مجلس ملی پاکستان که دو هفته پیش به امضای آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان رسید، قرار است در آن قوانین اسلامی به اجرا گذاشته شود.

در ماه فوریه سال جاری، دولت پاکستان اعلام کرد که با گروه موسوم به جنبش اجرای احکام شرعی (تحریک نفاذ شریعت محمدی) به توافقی دست یافته که طبق آن، افراد مسلح این گروه در برابر اجازه اجرای قوانین شرعی در دره سوات، با خلع سلاح خود موافقت می کنند.

امضای این توافقنامه انتقاد شدید شماری از گروه های سیاسی و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج پاکستان را در پی داشت که گفتند این اقدام به منزله نشانه تسلیم در برابر خواست افراطیون مذهبی است که از این فرصت برای گسترش نفوذ و عملیات خود به سایر مناطق پاکستان بهره برداری خواهند کرد.

مطالب مرتبط