به روز شده:  08:45 گرينويچ - سه شنبه 28 آوريل 2009 - 08 اردیبهشت 1388

انتخابات هند: گوجرات و تنشهای مذهبی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

احمد آباد مرکز تجاری گوجرات، این ایالت غربی هند، زمانی به این دلیل که مهاتما گاندی، رهبر استقلال هند آن را خانه خود خطاب کرده بود، شهرت بسیار داشت.

اما با وجود تاکیدی که گاندی بر وحدت اقوام و مذاهب گوناگون هند می گذاشت، احمدآباد با درگیریهای قومی و مذهبی بویژه بین مسلمانان و هندوها غریبه نیست و به خصوص در چند سال اخیر شاهد تشدید تنش بین پیروان این دو مذهب بوده است.

ایالت گوجرات پنجاه و یک میلیون نفر جمعیت دارد و در سال های 1969 و 1985 صحنه چند درگیری وسیع و خونین قومی و مذهبی بود.

گوجرات و تنشهای قومی -- گزارش محمد وزیری متین

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در عین حال، بسیاری از ناظران، شروع تبلیغات راستگرایان هندو برای ساخت معبد رام، از خدایان هندوان، در آیودیا را از دلایل اصلی افزایش افراط گرایی هندو در سالهای اخیر در گوجرات عنوان می کنند.

مجسمه گاندی در احمد آباد

تندیس گاندی برجاست اما توصیه او به وحدت نادیده گرفته شده است

تبلیغات برای ساخت معبد رام در شهر سومنات در گوجرات در سال 1989 شروع شد در حالیکه به نظر می رسد که انتخاب شهر سومنات برای این منظور نیز به خاطر جنبه نمادی این شهر بوده است.

در سال 1025 میلادی، سلطان محمود، پادشاه غزنوی که ظاهرا به منظور گسترش دین اسلام به هند لشکر کشیده بود، حمله خود به معبد هندوها در سومنات را آغاز کرد.

در خصوص اینکه چرا سلطان محمود به سومنات حمله کرده است نظرات مختلفی عنوان شده است از جمله اینکه انگیزه اصلی او، نیاز به منابع مالی بوده است و تاریخ نویسان معبد سومنات را یکی از معابد ثروتمند آن دوران هند معرفی می کنند.

اما برخی از منابع تاریخی بر این نظر هستند که پادشاه غزنوی صرفا به دلایل اعتقادی و به منظور گسترش دین اسلام در هند و نابودی آثار مذهب هندو به این شهر حمله برد و معبد واقع در آن را ویران کرد.

تبلیغات تندروهای هندو

انگیزه سلطان محمود هر آنچه که بود، بسیاری از ناظران سیاسی هند معتقدند که شروع تبلیغات مربوط به معبد رام در شهر ایودیا باعث شد تا گروههای تندرو هندو، مانند شورای جهانی هندو موسوم به "وی اچ پی"، و شاخه جوانان آن موسوم به بجرنگ دال بتوانند، جا پایی در گوجرات برای خود ایجاد کنند.

در سال 1992، مسجد ایودیا، که در شهری به همین نام در ایالت اوتار پرادش در شمال هند واقع است، در حمله ای که از سوی تند روهای هندو برنامه ریزی شده بود با خاک یکسان شد و این حادثه به عاملی در تشدید تنش بین مسلمانان و هندوها در نواحی مختلف هند تبدیل شده است.

خانه ای که در درگیری ها ویران شد

آثار درگیریهای خونین احمدآباد همچنان در نقاط مختلف شهر دیده می شود

از جمله، در سال 2002 احمد آباد صحنه درگیری خونینی بین هندو ها و مسلمانان بود که بر اساس گزارشها، حدود دو هزار نفر که بیشتر آنها از مسلمانان بودند در جریان آن کشته شدند

اورواشا دیورلوال، معاون سردبیر روزنامه دی ان ای چاپ احمد آباد در خصوص این درگیریها می گوید: "درگیریها با آتش گرفتن قطار سریع السیر سابرماتی در 27 فوریه سال 2002 آغاز شد در حالیکه بسیاری از مسافران این قطار هندوهایی بودند که از زیارت معبد رام در آیودیا به گوجرات بر می گشتند و گفته شد که آتش سوزی کار مسلمانان بوده است."

به گفته آقای دیورلوال، در پی واکنش هندوهای تندرو به این ادعا، درگیری بین هندوها و مسلمانان در سطح ایالت شروع شد که سه روز طول کشید و طی آن، حدود دو هزار نفر کشته شدند. دولت هم برای دو روز اقدام چندانی نکرد و شاید به همین دلیل است که ناریندا مودی-- سروزیر ایالت -- متهم شده است به اینکه برای جلوگیری از شورشها تلاشی از خود نشان نداد."

مسلمانان گوجرات که حدود دوازده تا سیزده درصد جمعیت ایالت را تشکیل می دهند می گویند که فعالیت گروههای هندو باعث ایجاد این درگیریها شد هر چند مقامات ایالتی این نظر را رد می کنند.

در هرحال، به نظر، سوتیق بیسواس، دبیر سرویس هند سایت انگلیسی بی بی سی، پس از حادثه سال 2002، روابط بین جوامع مسلمان و هندو در هند شکل جدیدی بخود گرفته است.

او می گوید: سطح روابط بین مسلمانان و هندوها به ویژه پس از حوادث سال 2002، تغییر شکل یافت و دو جامعه مسلمانان و هندوها به طور کامل و بویژه در مناطق طبقه متوسط و ثروتمند نشین شهر کاملا از یکدیگر جدا شد.

درگیری خونین احمد آباد

درگیریهای سال 2002 صدها کشته بر جای گذاشت

آقای بیسواس می گوید که البته به نظر می رسد که دو جامعه مسلمان و هندو در گوجرات و به خصوص در احمد آباد این وضعیت را پذیرفته اند، که به گفته او، چیز عجیبی است.

سردی روابط قومی و نتیجه انتخابات

به هر حال این تضادها از اهمیت ویژه ای در انتخابات سراسری هند برخوردار است و تنشهای قومی در این ایالت با بیست و شش کرسی انتخاباتی اهمیت ویژه ای یافته و گوجرات را صحنه رقابتهای انتخاباتی شدید بویژه بین حزب بی جی پی، که از اکتبر سال 2001 در این ایالت قدرت را بدست داشته، و دیگر گروهها بویژه حزب کنگره، حزب اصلی حاکم در هند کرده است.

ناریندرا مودی، سر وزیر گوجرات، در انتخابات سال 2002 که کوتاه مدتی پس از درگیرهای فرقه ای برگزار شد، با شعارهای ناسیونالیستی هندو توانست در انتخابات پیروز شود اما در یکی دو سال گذشته، تلاش کرده است تا به نوعی از مواضع فرقه گرایانه خود کوتاه بیاید و بیشتر بر موفقیتهای اقتصادی این ایالت تاکید کند.

رشد اقتصادی گوجرات در یکی دو سال اخیر از معدل رشد اقتصادی کل کشور بالاتر بوده و حدود ده درصد گزارش شده است.

آقای مودی در اقدامی، که به گفته تحلیلگران به منزله تلاش برای نشان دادن خود به عنوان چهره ای سکولار بوده، همچنین یک مسلمان را به عنوان رییس پلیس ایالت منصوب کرد.

تخریب مسجد بابری

واقعه مسجد ایودیا نقطه عطفی در روابط هندوها و مسلمانان بوده است

در عین حال، تحلیلگران معتقدند که بازداشت وزیر آموزش و پرورش ایالتی به اتهام دست داشت در تنشهای سال 2002 ضربه سختی به موقعیت حزب بی جی پی در گوجرات وارد ساخته که می تواند بالقوه مشکلاتی را برای این حزب و شخص آقای مودی به همراه بیاورد.

با توجه به سابقه درگیری مذهبی در احمد آباد، از سوشیل جا، خبرنگار هندی، درباره تاثیر این درگیری بر دیدگاه سیاسی مسلمانان احمد آباد و گوجرات و نگرش آنان نسبت به آقای مودی سوال کردم.

به گفته وی، مسلمانان که خود را تحت فشار می بیندند این روزها نمی خواهند که درباره آن خشونتها سخنی بگویند. آنها می گویند که راجع به آقای مودی نمی خواهند سخن بگویند. آنها با کنایه می گویند تا زمانی که مودی بر سر قدرت است مشکلی نخواهد بود. اما همزمان می توانی در چشمان آنها و نحوه رفتارشان، احساس قرار داشتن تحت فشار را ببینی. فکر نمی کنم که مسلمانان آقای مودی را برای حوادث 2002 بخشیده باشند.

مسلمانان در تاریخ هند بعد از کسب استقلال بطور سنتی از حزب کنگره حمایت کرده اند اما به گفته تحلیلگران، به نظر نمی رسد که این حزب شانس زیادی برای پیروزی در گوجرات داشته باشد.

در عین حال، آسیب دیدگاه هندو و مسلمان حوادث خونبار سال 2002 و مردم منطقه بطور کل باید امید داشته باشند که دیگر واقعه مانند درگیری آن سال رخ ندهد.

با گذشت اندکی بیش از شصت سال از استقلال هند و هفت سال پس از خشونت های خونین مذهبی، شهر احمد آباد، که مرکز بسیاری از تلاش های منتهی به استقلال هند به رهبری مهاتما گاندی بود، سایه سنگین تنشهای مذهبی را تحمل می کند.

نوبت اهالی گوجرات برای شرکت در انتخابات پارلمانی هند روز 30 آوریل، و در مرحله سوم برگزاری این انتخابات فرا می رسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.