ارتش پاکستان شهر اشغالی را از طالبان 'باز پس گرفت'

سرباز ارتش پاکستان در منطقه
Image caption ارتش پاکستان از تسلط بر مناطق تحت تصرف طالبان خبر داده است

دولت پاکستان از موفقیت خود در خارج ساختن تندروهای اسلامگرای مسلح از یکی از شهرهای مهم شمال غرب این کشور خبر داده است.

روز چهارشنبه، 29 آوریل (9 اردیبهشت)، سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد که نیروهای دولتی با دست زدن به عملیات تهاجمی غافلگیرانه توانسته اند شهر دگر، از شهرهای مهم منطقه دره بونر را که در اشغال افراد مسلح طالبان پاکستانی بود از آنان باز پس بگیرند.

تصرف مجدد دگر در ادامه دو روز نبرد سنگین بین نیروهای دولتی و نفرات طالبان در منطقه دره سوات و بخش بونر در ایالت سرحد شمال غرب پاکستان گزارش می شود.

به گفته سخنگوی ارتش پاکستان، در اجرای یک عملیات غافلگیرانه، واحدهای هلی برد در ساعات اولیه بامداد پشت خطوط شورشیان مسلح پیاده شدند و توانستند با واحدهای نیروی زمینی و پاسداران مرزی مستقر در منطقه عملیات تماس برقرار سازند و شورشیان را به عقب نشینی وادار سازند.

ساکنان دگر گفته اند که تیراندازی شدید برای مدتی در داخل ادامه داشت اما به نظر می رسد که شورشیان مسلح از شهر گریخته اند و نیروهای دولتی شهر و مناطق اطراف را تحت مقررات منع رفت و آمد قرار داده اند.

Image caption نبردهای اخیر دهها هزار تن از ساکنان محلی را آواره کرده است

سخنگوی ارتش پاکستان همچنین گفته است که نبرد در بخش دیر سفلی نیز خاتمه یافته و واحدهای ارتش و پلیس محلی بر اوضاع مسلط شده اند.

نبرد در این بخش، که از روز یکشنبه آغاز شد، دهها هزار تن از ساکنان محلی را از محل سکونت آنان آواره کرده و به گفته سخنگوی ارتش، در جریان آن، حدود هفتاد و پنج تن از شورشیان مسلح و ده تن از نیروهای دولتی کشته شده اند.

منطقه عملیات در فاصله کمتر از یکصد کیلومتر از اسلام آباد، پایتخت، واقع است و در هفته های اخیر، گزارش هایی از افزایش حضور و فعالیت اسلامگرایان مسلح در این منطقه گزارش شده بود.

نفوذ طالبان

دو هفته پیش، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، لایحه مصوب پارلمان حاوی توافقنامه بین دولت و گروه موسوم به جنبش اجرای احکام شرعی (تحریک نفاذ شریعت محمدی) را امضا کرد که بر اساس آن، دولت مرکزی در برابر خلع سلاح اسلامگرایان در منطقه دره سوات، اجازه می داد قوانین شرعی در این منطقه به اجرا گذاشته شود.

هفته گذشته هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در انتقادی ضمنی از این توافقنامه، گفت که دولت پاکستان مسئولیت خود را به طالبان تفویض کرده است.

Image caption توافق دولت با طالبان اعتراضاتی را در پی داشته است

امضای این توافقنامه، که کوتاه مدتی پس از انتشار گزارش شلاق زدن یک زن به حکم قاضی شرع این منطقه صورت گرفت، باعث انتقاد گروه های مدافع حقوق بشر در پاکستان و در سطح بین المللی از سیاست دولت نیز شد.

در همان زمان، ساکنان منطقه گزارش کردند که افراد مسلح طالبان در دره سوات، به جای آمادگی برای تحویل اسلحه خود، از این محل خارج و ظاهرا عازم بخش بونر می شوند.

برخی مقامات آمریکایی هشدار دادند که طالبان در صدد است مناطق دیگری را به تدریج در اختیار بگیرد و به این ترتیب، تمامی خاک پاکستان را تحت تسلط خود قرار دهد.

آنان همچنین اظهار داشتند که هر نوع توافق صلح بین دولت پاکستان و گروه های مسلح اسلامگرا باعث کاهش فشار بر این گروه ها و در نتیجه، آزادی عمل بیشتر آنها در سازماندهی و اجرای عملیات مسلحانه در آن سوی مرز پاکستان و افغانستان می شود.

در ماههای اخیر، شورشیان اسلامگرا در چندین مورد کاروان های تدارکاتی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا را که از طریق مرز پاکستان عازم افغانستان بودند هدف حمله قرار داده اند.

روز یکشنبه این هفته، مقامات دولت مرکزی پاکستان اعلام کردند که شورشیان مسلح به یک کاروان نظامی در بخش دیر سفلی حمله کردند و نیروهای دولتی نیز در واکنش به این حمله، عملیات گسترده ای را علیه آنان به اجرا گذاشتند که نبردهای سنگین دو روز گذشته را در پی داشت.

طالبان هنوز در مورد اظهارات سخنگوی ارتش پاکستان در روز چهارشنبه اظهار نظری نکرده و سرنوشت مذاکرات صلح اسلامگرایان با دولت مرکزی نیز مشخص نیست.

مطالب مرتبط