به روز شده:  20:58 گرينويچ - چهارشنبه 29 آوريل 2009 - 09 اردیبهشت 1388

دوران اوباما؛ نگاهی به صد روز اول

باراک اوباما

آقای اوباما می گوید ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری او مهم است، اما موفق بودن یا ناکام بودن دولت او به احتمال زیاد تا ۱۰۰۰ روز دیگر معلوم خواهد شد

صد روز از ورود باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا، به کاخ سفید می می گذرد و او در این صد روز با مشکلات بزرگی رو به رو بوده است.

جیمز پارنتی، کارشناس امور سیاسی در واشنگتن می گوید ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری باراک اوباما از لحاظ حجم کاری بی سابقه است.

به گفته او، در تاریخ معاصر تقریبا هیچ رئیس جمهوری در آمریکا به اندازه رئیس جمهوری فعلی در بدو ورود به کاخ سفید به این سرعت با مشکلات پیچیده در عرصه های مختلف دست و پنجه نرم نکرده است.

اولین رئیس جمهور آفریقایی تبار آمریکا در بدو ورود به کاخ سفید با دو جنگ عراق و افغانستان و نیز بحران اقتصادی آمریکا روبرو شد.

گزارش کامبیز فتاخی بی بی سی فارسی از واشنگتن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


او ابتدا شماری از سیاست های دولت قبلی آمریکا در زمینه محیط زیست و تحقیق درباره سلول های بنیادی را تغییر داد.

باراک اوباما در این مدت با انجام سه سفر خارجی برای بهبود وجهه آمریکا در سطح بین المللی تلاش کرده است. وی حتی با منتقد سرسخت آمریکا هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، دست داده و تعدادی از تحریم های آمریکا علیه دشمن دیرین واشنگتن یعنی کوبا را لغو کرده است.

اما مهم ترین اولویت دولت باراک اوباما، خارج کردن آمریکا از رکود اقتصادی فعلی است.

اوباما هزینه های دولت فدرال را افزایش داده است. کسری بودجه ای که بین ۵ تا ۱۰ سال آینده با آن مواجه می شویم بی سابقه خواهد بود.

کریس بروس - حزب جمهوری خواه

باراک اوباما در ۱۰۰ روز گذشته عمدتا بر متوقف کردن روند افزایش بیکاری، نجات صنعت خودروسازی و احیای نظام بانکی آمریکا تمرکز داشته است.

او سه هفته پس از ورود به کاخ سفید توانست موافقت کنگره با طرح اقتصادی ۷۸۸ میلیارد دلاری اش را کسب کند.

کنگره تحت کنترل حزب او یعنی حزب دموکرات، کلیات بودجه ۳.۵ تریلیون دلاری آقای اوباما را نیز تصویب کرده است.

اما اکثر قریب به اتفاق اعضای حزب رقیب یعنی حزب جمهوریخواه به برنامه های اقتصادی و بودجه دولت باراک اوباما رای منفی داده اند.

کریس بروس یکی از اعضای حزب جمهوریخواه در واشنگتن می گوید به شدت نگران افزایش سرسام آور کسری بودجه آمریکاست.

آقای بروس که در گذشته یکی از دستیاران کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق آمریکا بود می گوید: "اوباما هزینه های دولت فدرال را افزایش داده است. کسری بودجه ای که بین ۵ تا ۱۰ سال آینده با آن مواجه می شویم بی سابقه خواهد بود."

اما برنامه های اقتصادی کلان باراک اوباما تنها عامل شکاف بین رئیس جمهوری آمریکا و رقبای جمهوریخواه او نیست.

باراک اوباما در روز دوم ورودش به کاخ سفید دستور داد بازداشتگاه جنجال برانگیز گوانتانامو ظرف یک سال تعطیل شود.

او همچنین اخیرا مدارک فوق سری توسل دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، به شگردهای خشن یا به تعبیری "شکنجه" علیه متهمان به تروریسم را علنی کرد.

این دو تصمیم موجب خشم جناح های محافظه کار در آمریکا شده است که می گویند علنی کردن آن مدارک به ضرر امنیت ملی آمریکاست.

با این همه، حتی منتقدان باراک اوباما از فرمان وی برای اعزام تدریجی ۲۱ هزار نیروی تازه نفس به افغانستان یا خروج حساب شده اکثر نظامیان آمریکایی از عراق پشتیبانی می کنند.

حتی منتقدان باراک اوباما از فرمان وی برای اعزام تدریجی ۲۱ هزار نیروی تازه نفس به افغانستان یا خروج حساب شده اکثر نظامیان آمریکایی از عراق پشتیبانی می کنند

اما گذشته از سیاستمداران و کارشناسان سیاسی، مردم عادی در آمریکا در مورد تصمیم هایی که رئیس جمهوری آن ها تا به حال اتخاذ کرده چه نظری دارند؟

نظرسنجی ها نشان می دهد بیش از دو سوم آمریکایی ها در کل نسبت به عملکرد باراک اوباما در عرصه های داخلی و خارجی نظر مثبتی دارند.

یکی از این افراد دیود جوان اهل ایالت کالیفرنیاست که به واشنگتن سفر کرده است.

او می گوید، سرعت عمل دولت باراک اوباما در واکنش به مشکلات و بحران ها در عرصه های مختلف قابل تحسین است.

اما مارک که دبیر تاریخ ساکن ایالت پنسیلوانیاست نسبت کارآمد بودن برنامه های باراک اوباما تردید دارد.

مارک با سیاست های اقتصادی باراک اوباما مخالف است و می گوید موضع نرم آقای اوباما در مقابل ایران کره شمالی و ونزوئلا او را نگران کرده است.

ولی ریچارد، نظامی بازنشتسه ساکن ایالت میزوری که طرفدار حزب جمهوریخواه است، می گوید ۱۰۰ روز برای قضاوت درست درباره موفق یا غیرموفق بودن باراک اوباما کافی نیست و باید به رئیس جمهوری جدید فرصت بیشتری داد.

این نظری است که خود باراک اوباما با آن موافقت است. به گفته باراک اوباما ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری او مهم است اما موفق بودن یا ناکام بودن دولت او به احتمال زیاد تا ۱۰۰۰ روز دیگه معلوم خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.