درجه هشدار جهانی نسبت به آنفلوآنزای خوکی بالا رفت

مردم در مکزیکوسیتی ماسک به صورت دارند
Image caption تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی در نقاط مختلف دنیا رو به افزایش است

سازمان بهداشت جهانی درجه هشدار نسبت به بروز اپیدمی جهانی آنفلوآنزای خوکی را به پنج افزایش داده است که تنها یک درجه کمتر از بالاترین درجه خطر یعنی یک اپیدمی گسترده است.

هشدار درجه پنج بدان معنی است که انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی از انسان به انسان در حداقل دو کشور قطعی شده است.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که یک کودک 23 ماهه مکزیکی در ایالت تگزاس آمریکا در اثر این بیماری درگذشت که اولین مورد مرگ ناشی از آنفلوآنزای خوکی در خارج از مکزیک بود، جایی که شیوع از آن نشات گرفته است.

در اسپانیا مقام ها نخستین مورد آنفلوآنزای خوکی را در شخصی که به مکزیک سفر نکرده است تایید کرده اند. قبلا بیماری نه نفر تایید شده بود که جملگی به مکزیک سفر کرده بودند.

مارگارت چان مدیر سازمان بهداشت جهانی با اعلام بالا رفتن درجه خطر آنفلوآنزای خوکی کلیه کشورها را ترغیب کرد طرح های ضداپیدمی خود - از جمله تدابیر نظارتی و کنترل آلودگی - را فعال کنند.

خانم چان گفت که اقدامات در این زمینه اکنون نیازمند "شتاب فزاینده" است.

او افزود: "در صورت وقوع یک اپیدمی جهانی (پاندمی) این کل بشریت است که تهدید خواهد شد."

به گفته سازمان خدمات بهداشتی تگزاس، کودک 23 ماهه مکزیکی روز چهارم آوریل از طریق مرز براونزویل وارد آمریکا شده و چهار روز بعد علائم بیماری در او پدیدار شده بود.

وی بعدا به بیمارستانی در شهر هیوستون منتقل شد و دوشنبه شب همانجا درگذشت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن تسلیت به خانواده این کودک گفت که دولت فدرال هرچه در توان دارد برای مهار ویروس آنفلوآنزای خوکی انجام می دهد.

ریک پری فرماندار تگزاس گفت که بستن مرز با مکزیک یکی از گزینه هاست اما افزود که برداشتن چنین قدمی هنوز زود خواهد بود.

طبق گزارش ها، تعداد مبتلایان به این بیماری در نقاط مختلف دنیا رو به افزایش است.

از جمله در اسپانیا، دولت این کشور اعلام کرد که شمار مبتلایان از دو نفر به ده نفر افزایش یافته است که حال هیچ یک از آنها وخیم نیست.

فرانسه گفت که روز پنجشنبه از اتحادیه اروپا خواهد خواست کلیه پروازها به مکزیک را به دلیل شیوع این بیماری معلق کند. سازمان بهداشت جهانی می گوید اقداماتی از قبیل ممانعت از سفر احتمالا موثر نخواهد بود.

آلمان اعلام کرده که در این کشور سه مورد ابتلا دیده شده که همه این افراد به تازگی از مکزیک به آلمان باز گشته بودند. اتریش نیز اولین مورد ابتلا به این بیماری را گزارش کرده است.

بریتانیا هم گفته سه شهروند این کشور به تعداد مبتلایان افزوده شده که در کل تعداد افراد بیمار ناشی از آنفلوآنزای خوکی در این کشور را به پنج نفر رسانده است.

از سوی دیگر در مکزیک جستجو برای یافتن سرمنشاء بیماری ادامه دارد. تحقیقات بر ناحیه مجاور یک مزرعه خوکداری در شرق این کشور متمرکز است.

دولت مکزیک خواستار خودداری از پیشداوری شده و می گوید احتمال دارد که ویروس از خارج از کشور آمده باشد.

مدارس سراسر مکزیک تعطیل شده اند، رویدادهای عمومی مانند مسابقات فوتبال محدود شده و وارد شدن به مراکز باستانی ممنوع شده است.

مطالب مرتبط