اوباما: پاکستان به جای هند به خطرات داخلی توجه کند

اوباما
Image caption اوباما تندروهای داخلی را برای پاکستان خطرناکتر از هند دانسته است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نسبت به خطر فعالیت اسلامگرایان تندرو برای ثبات و امنیت پاکستان هشدار داده است.

آقای اوباما در سخنانی در یک نشست خبری در واشنگتن، با اشاره به درگیری روزهای اخیر بین نیروهای دولتی پاکستان و افراد مسلح طالبان در ایالات سرحد شمال غرب آن کشور گفت که زمان آن فرا رسیده تا "ارتشیان پاکستان دریابند که بیشترین تهدید از سوی افراطیون داخلی و نه هند متوجه ثبات کشورشان می شود."

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست خبری، که در یکصدمین روز از زمامداری او برگزار شده بود، عملیات اخیر نظامیان پاکستانی علیه طالبان را "نشانه آگاهی آنان از این تهدید" توصیف کرد و گفت که مقامات پاکستانی به تدریج متوجه می شوند که نگرانی دایمی آنان در مورد نیات خصمانه هند موجه نبوده است و باید به خطر واقعی ناشی از اقدامات پیکارجویان افراطی در داخل توجه کنند.

باراک اوباما اظهار داشت که دولت کنونی پاکستان در "موقعیتی شکننده" قرار دارد و با دشواری هایی جدی در ارائه برخی خدمات اساسی مورد نیاز مردم مواجه است.

رئیس جمهوری آمریکا در این زمینه به شرایط نا مساعد خدمات دولتی در زمینه های آموزش، بهداشت، نظم و قانون و نظام قضایی پاکستان اشاره کرد و گفت که بسیاری از مردم عادی به این امکانات دسترسی کافی ندارند.

رئیس جمهوی آمریکا در عین حال ابراز اطمینان کرد که در حال حاضر، در مورد احتمال سوء استفاده از تسلیحات اتمی پاکستان نگرانی جدی وجود ندارد.

Image caption ارتش پاکستان به عملیات خود علیه تندروهای مسلح ادامه می دهد

در هفته های اخیر، فعالیت مسلحانه پیکارجویان اسلامگرا در منطقه ای واقع در حدود یکصد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت پاکستان، باعث هراس از امکان پیشروی آنان به سوی پایتخت و سرانجام، دستیابی به زرادخانه هسته ای این کشور شده بود.

آقای اوباما در سخنان خود تاکید کرد که اگرچه دولت آمریکا به حق حاکمیت دولت پاکستان احترام می گذارد اما نمی تواند واقعیت را هم نادیده بگیرد که امنیت ملی و منافع استراتژیک ایالات متحده وابسته به ثبات پاکستان و اطمینان از این است که یک حکومت افراطگرای مسلح به جنگ افزارهای هسته ای بر آن کشور مسلط نخواهد شد.

در واکنش به این نگرانی، مقامات دولتی پاکستان در روزهای اخیر به یک رشته اقدامات دیپلماتیک در پایتخت های جهان دست زده اند تا به کشورهای مختلف اطمینان دهند که تسلیحات اتمی پاکستان تحت مراقبت کامل است و سلسه مراتب ارتش توان محافظت از آن را دارد.

مرز پاکستان و افغانستان

سخنان آقای اوباما در مورد لزوم توجه ارتش و دولت پاکستان به خطرات داخلی به جای حمله احتمالی هند در حالی انتشار می یابد که ایالات متحده در صدد بوده است روابط هند و پاکستان را بهبود بخشد.

روابط پاکستان و هند، که از زمان کسب استقلال در سال 1947 به دلیل اختلافات ارضی معمولا غیردوستانه بوده و تا کنون به بروز سه جنگ تمام عیار بین دو کشور منجر شده، در پی عملیات مسلحانه اسلامگرایان تندرو در شهر بمبئی در ماه نوامبر سال گذشته، بار دیگر به تیرگی گراییده است.

در حالی که پاکستان چند صد هزار تن از نظامیان خود را در مرز شرقی با هند مستقر کرده، آمریکا در ماه های اخیر دولت پاکستان را تحت فشار قرار داده است تا بخشی از این نیروها را برای سرکوب افراد مسلح وابسته به شبکه القاعده و طالبان به غرب این کشور و مناطق مرزی با افغانستان انتقال دهد.

Image caption انتظار می رود شرایط مرزی در ملاقات زرداری و کرزی با اوباما مطرح شود

قرار است آصف علی زرداری و حامد کرزی، رئیسان جمهوری پاکستان و افغانستان، هفته آینده در آمریکا با باراک اوباما دیدار و گفتگو کنند و انتظار می رود فعالیت اسلامگرایان مسلح در مناطق مرزی پاکستان با افغانستان و نحوه بر قراری امنیت در این مناطق از محورهای اصلی مذاکرات رهبران سه کشور باشد.

دولت های آمریکا و افغانستان همواره گفته اند که افراد مسلح وابسته به طالبان و شبکه القاعده در مناطق مرزی داخل پاکستان پناه گرفته اند و با برخورداری از حمایت تندروهای محلی، به سازماندهی و اجرای حملات مسلحانه در داخل افغانستان مبادرت می کنند و به همین دلیل، خواستار اقدام قاطعانه ارتش پاکستان علیه این گروه ها بوده اند.

ایالات متحده تا کنون حدود یک و نیم میلیارد دلار را برای کمک اقتصادی به پاکستان تخصیص داده و کنگره آمریکا نیز در نظر دارد بودجه ای به مبلغ چند صد میلیارد دلار را به منظور حمایت از اقدامات نظامی پاکستان علیه پیکارجویان تصویب کند.

همزمان، منابع خبری پاکستان گزارش کرده اند که از بامداد پنجشنبه، هلی کوپترهای تویدار ارتش مواضع و مخفیگاه های پیکارجویان را در بخش بونرگلوله باران کرده اند.

درگیری بین ارتش پاکستان و افراد مسلح طالبان از روز یکشنبه این هفته آغاز شده و روز گذشته، سخنگوی ارتش پاکستان اعلام داشت که نیروهای دولتی توانسته اند یکی از شهرهای دره بونر را که در اشغال این افراد بود به تصرف درآورند.

برخی ناظران گفته اند که در آستانه دیدار آقایان زرداری و اوباما، دولت پاکستان در صدد است به مقامات آمریکایی اطمینان دهد که همچنان بر اوضاع کشور مسلط است و برخلاف نظر برخی مقامات آمریکایی، مذاکرات صلح دولت و گروه های افراطی اسلامگرا باعث تضعیف تسلط دولت مرکزی بر اوضاع کشور نمی شود.

مطالب مرتبط