به روز شده:  12:37 گرينويچ - پنج شنبه 30 آوريل 2009 - 10 اردیبهشت 1388

پایان عملیات نظامی بریتانیا در عراق

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا پایان عملیات نظامی این کشور در عراق را اعلام کرده است. این اقدام که یک ماه زودتر از برنامه صورت می گیرد، به حضور 6 ساله ارتش بریتانیا در عراق خاتمه می دهد.

آقای براون در حالی این موضوع را اعلام کرد که نیروهای بریتانیایی در بصره سرگرم واگذاری مناطق تحت کنترل خود به ارتش آمریکا هستند.

جان هاتون، وزیر دفاع بریتانیا پیشتر در بصره در مراسم یادبود 179 سربازی که طول 6 سال اخیر جان خود را در حین انجام وظیفه در عراق از دست دادند، شرکت کرد.

دیواری که اسم 234 نفر، مجموعه سربازان کشته شده بریتانیایی و دیگر نیروهای ائتلافی روی آن حک شده بود، کانون توجه مراسم بود. اسامی هریک از سربازان کشته شده با صدای بلند خوانده شد.

هوشنگ حسنیاری، استاد کالج نظامی سلطنتی کاناد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


ماموریت نیروهای بریتانیایی در عراق ظهر امروز ( پنجشنبه 30 آوریل) رسما پایان می پذیرد.

پایان ماموریت نیروهای بریتانیایی از ماه پیش، هنگامی که یکی از فرماندهان ارتش در جنوب عراق، قدرت را به یک ژنرال آمریکایی واگذار کرد شروع شد.

در آغاز سال جاری میلادی نیز فرودگاه بین المللی بصره که در طول جنگ از آن به عنوان پایگاه نظامی برای نیروهای بریتانیایی استفاده می شد، به طور کامل به نیروهای عراقی واگذار شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.