برخورد با فعالان ضد جنگ و نگرانی از میلیتاریسم در اسرائیل

سرباز اسرائیلی

در هفته ای که گذشت، خبر دستگیری هفت نفر از اعضای یک سازمان غیر دولتی ضد جنگ در اسرائیل در بین خبرهای مربوط به آنفلانزای خوکی و آخرین نوسانات در بحران جهانی اقتصاد کمابیش گم شد.

حتی در خود اسرائیل چون این دستگیری ها دقیقاً روز قبل از روز ملی بزرگداشت کشته شدگان جنگ صورت گرفت، بازتاب زیادی نیافت.

اما اکنون این خبر به تدریج توجه مطبوعات جهانی را جلب کرده و امروز روزنامه بریتانیایی گاردین در مطلبی به قلم "دیمی رایدر" نسبت به آنچه که حاکم شدن فضای میلیتاریستی در اسرائیل توصیف کرده، هشدار داده است.

سازمان "نیو پروفایل" (وجهه نو) به عنوان یک تشکل مردم نهاد غیر انتفاعی ثبت شده است. اعضای این گروه، عده ای از فمینیست های اسرائیلی هستند که تا پیش از دستگیری، بطور قانونی علیه اجباری بودن سربازی تبلیغ و اطلاع رسانی می کردند.

این سازمان هدف خود را غیر نظامی کردن جامعه اسرائیل معرفی می کند و نسبت به حضور فزاینده نظامیان سابق در بخش های دولتی و خصوصی اسرائیل و گسترش حضور ارتش در سطح جامعه، حتی در مدارس اسرائیل هشدار داده است.

اما شاید حمایت این سازمان از مشمولان سربازی که به دلایل وجدانی خود را به ارتش معرفی نمی کنند، بیشترین حساسیت را در دستگاه های نظامی و امنیتی اسرائیل ایجاد کرده باشد.

به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتض، ماموران به دنبال مدارکی بودند که ثابت کند این فعالان راه های گریز از سربازی را به مشمولان نشان می داده اند. اتهامی که قویا ً از سوی آنلین کرش، یکی از بنیانگذاران این سازمان تکذیب شده است.

خانم کرش که همسرش از نجات یافتگان هولوکاست است، به هاآرتض گفته است که این بازداشت ها انگیزه سیاسی داشته و دولت جدید دست راستی اسرائیل را متهم کرده که می کوشد با این نوع اقدامات، روحیه ارتش اسرائیل را تقویت کند.

همه بازداشت شدگان این سازمان بعد از بازجویی با سپردن وثیقه آزاد شده اند اما اقدام پلیس در ضبط کامپیوترهای آنها نگرانی های زیادی را برای افرادی که با این سازمان در ارتباط بوده اند ایجاد کرده است.

به گفته وکیل "نیو پروفایل"، یکی از کامپوترهای ضبط شده حاوی اطلاعات شخصی و درمانی مددجویانی بوده که برای راهنمایی به این سازمان مراجعه کرده اند.

ائتلافی از گروه های فمینیست اسرائیل تهدید کرده است که در صورت متوقف نشدن تحقیقات پلیس، تظاهراتی را در مقابل ستاد پلیس منطقه برگزار خواهد کرد.

مطالب مرتبط