آنفلوآنزای خوکی به چین رسید

آنفلوآنزای خوکی در چین

در پی شناسایی نخستین مورد از آلودگی به ویروس آنفلوآنزای خوکی در چین، بیش از سیصد تن ساکن هتلی در هنگ کنگ قرنطینه شده اند.

فرد مبتلا، مردی مکزیکی است ۲۵ ساله که از مکزیک و از طریق شانگهای به هنگ کنگ رفته است و در حال حاضر در بیمارستان بستری است.

فیلمی که از یک تلویزیون محلی پخش شده است مأموران پلیس را نشان می دهد که بینی و دهان خود را با ماسک پوشانده اند و از خروجی های هتل نگهبانی می کنند.

در این حال موارد انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی از انسان به انسان در کشورهای بریتانیا، کانادا، اسپانیا، آلمان و آمریکا گزارش شده است.

بخش هایی از فعالیت های عمومی در مکزیک، که شیوع بیماری از آنجا آغاز شده، به مدت پنج روز تعطیل شده است تا از سرعت گسترش ویروس کاسته شود.

مقامات مکزیک می گویند سرعت شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی که گفته می شود تاکنون بیش از ۱۶۰ تن را در این کشور کشته است، در حال کاهش یافتن است؛ اما کارشناسان بین المللی با احتیاط بیشتری اظهارنظر می کنند.

تعداد کشورهایی که موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در آنها تأیید شده، اکنون به ۱۴ رسیده است.

شدت بیماری ناشی از آلودگی به ویروس آنفلوآنزای خوکی، جز در مکزیک، زیاد نبوده، هر چند مرگ یک کودک مکزیکی در ایالات متحده هم تأیید شده است.

سازمان جهانی بهداشت درجه هشدار درباره همه گیری این بیماری را به پنج رسانده است، اما می گوید برنامه فوری برای ارتقاء آن به درجه شش که بالاترین درجه است ندارد.

مقامات هنگ کنگ وضعیت را اضطراری اعلام کرده اند اما از ساکنان هنگ کنگ خواسته اند به روال عادی زندگی ادامه دهند.

دانلد جانگ، رئیس دولت منطقه ای هنگ کنگ گفته است: "اطمینان می دهم که دولت هنگ کنگ تمام تلاش خود را برای مقابله با ویروس به کار خواهد بست. تأکید می کنم که نباید وحشت زده باشیم".

وضعیت مرد مکزیکی که در هنگ کنگ به دلیل ابتلا به آنفلوآنزای خوکی بستری است، با ثبات توصیف شده است.

او پنجشنبه شب ناخوش شد و اکنون در بیمارستان پرنسس مارگارت هنگ کنگ بستری است.

به گفته مقامات بهداشتی، ورود و خروج به هتل "متروپارک" در منطقه "وانچای" که مرد مکزیکی مدت کوتاهی در آن اقامت داشت، به مدت هفت روز ممنوع خواهد بود و داروی ضد ویروس "تامی فلو" به ۲۰۰ مهمان و ۱۰۰ کارمند آن داده خواهد شد.

درمانگرانی با لباس های محافظ در حال انتقال جعبه های حاوی تجهیزات به درون ساختمان هتل دیده شده اند.

همچنین تلاش هایی آغاز شده تا سایر سرنشینان هواپیماهایی که مرد مکزیکی در آن بوده است و رانندگان تاکسی که با او در تماس بوده اند، شناسایی شوند.

مطالب مرتبط