درگیری با طالبان در مرز پاکستان با افغانستان

مقام های پاکستانی می گویند دو سرباز و سیزده پیکارجو در درگیری هایی در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان کشته شده اند.

یک سخنگوی ارتش پاکستان گفت نیروهای ارتش در واکنش به حمله پیکارجویان به یک ایست بازرسی در مهمند در ایالت سرحد شمال غرب دست به عملیاتی علیه پیکارجویان زدند.

مهمند یکی از قبایل پشتون است که در شمال شرقی افغانستان و شمال غرب پاکستان مستقر هستند.

نیروهای امنیتی پاکستان ماههاست که در حال نبرد با پیکارجویان طالبان در این مناطق هستند.

از مهمند در ایالت سرحد شمال غرب به عنوان پایگاه طالبان یاد می شود.

عملیات جدید ارتش پاکستان چند روز پس از درگیری با پیکارجویان در بونیر صورت گرفت که منجر به کشته شدن شصت نفر شد.

در ماه مارس نیز ارتش با پیکارجویان در مهمند وارد درگیری شد که 26 پیکارجو کشته شدند.

طالبان بارها به کاروان خودروهای حامل تجهیزات برای نیروهای ناتو در افغانستان که از پیشاور، پایتخت ایالت سرحد شمال غرب عبور می کنند، حمله کرده است.

در هفته های اخیر، فعالیت مسلحانه پیکارجویان اسلامگرا در منطقه ای واقع در حدود یکصد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت پاکستان، باعث هراس از امکان پیشروی آنان به سوی پایتخت و سرانجام، دستیابی به زرادخانه هسته ای این کشور شده بود.

در واکنش به این نگرانی، مقامات دولتی پاکستان در روزهای اخیر به یک رشته اقدامات دیپلماتیک در پایتخت های جهان دست زده اند تا به کشورهای مختلف اطمینان دهند که تسلیحات اتمی پاکستان تحت مراقبت کامل است و سلسه مراتب ارتش توان محافظت از آن را دارد.

دو هفته پیش، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، لایحه مصوب پارلمان حاوی توافقنامه بین دولت و گروه موسوم به جنبش اجرای احکام شرعی (تحریک نفاذ شریعت محمدی) را امضا کرد که بر اساس آن، دولت مرکزی در برابر خلع سلاح اسلامگرایان در منطقه دره سوات، اجازه می داد قوانین شرعی در این منطقه به اجرا گذاشته شود.

آمریکا پاکستان را متهم کرده که دست طالبان را باز گذاشته است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا هفته پیش گفت که پاکستان به خاطر واگذاری بخش هایی از این کشور به طالبان، تهدیدی مرگبار را متوجه جهان می کند.

طبق گزارش ها هم اکنون طرفین مذاکرات صلح را که متوقف شده بود از سر گرفته اند.

مطالب مرتبط