گسترش آنفلوآنزای خوکی در خارج از آمریکای شمالی 'پایدار نیست'

کارمندان یک مرکز قرنطینه آنفلوآنزای خوکی در هنگ کنگ
Image caption کارمندان یک مرکز قرنطینه آنفلوآنزای خوکی در هنگ کنگ

یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی می گوید که هیچ شاهدی از گسترش پایدار ویروس آنفلوآنزای خوکی در خارج از آمریکایی شمالی در دست نیست.

دکتر مایکل رایان، مدیر هشدار و واکنش جهانی سازمان بهداشت جهانی، کشورهای اروپایی را به خاطر نحوه رسیدگی به موارد بیماری ستود و گفت به نظر نمی رسد که حوادث خارج از کنترل باشد.

مکزیک آمار تلفاتی که ظن آن می رود ناشی از آنفلوآنزای خوکی بوده باشد را از 176 مورد به 101 مورد کاهش داده است که احتمالا نشانگر آن است که شیوع بیماری به آن بدی که ابتدا تصور می شد نیست.

مکزیک برای کنترل بیماری پنج روز تعطیل عمومی اعلام کرده است.

خوزه آنگل کوردووا وزیر بهداشت این کشور به بی بی سی گفت که براساس نمونه های آزمایش شده، میزان مرگ در اثر شیوع کنونی بیش از تلفات ناشی از آنفلوآنزای فصلی نیست.

دکتر رایان از سازمان بهداشت جهان در یک کنفرانس روزانه خبری گفت: "ما هیچ شاهدی از انتشار پایدار (بیماری) در خارج از آمریکای شمالی نداریم."

وی افزود که بروز موارد بیشتر در اروپا بدان معنی نیست که سازمان بهداشت جهانی لزوما باید درجه هشدار اپیدمی جهانی را بالاتر ببرد.

وی در کنفرانس خبری اش گفت: "فکر می کنم در مقطع فعلی غیرعاقلانه است بگوییم که این حوادث به هرشکل خارج از کنترل است یا به شکلی غیرقابل کنترل گسترش می یابد."

دکتر رایان افزود: "درحال حاضر من همچنان می گویم که یک اپیدمی جهانی قریب الوقوع است زیرا ما شاهد گسترش بیماری هستیم."

دکتر رایان گفت که سازمان او داروی ضدویروسی لازم برای دو میلیون و 400 هزار دوره معالجاتی را به 72 کشور جهان ارسال می کند.

وی افزود که سازمانش هنوز درحال بررسی قدرت ویروس مزبور است.

گسترش در آمریکا

همزمان دولت آمریکا تایید کرده است که ویروس آنفلوآنزای خوکی در این کشور در حال گسترش است.

مرکز پیشگیری از بیماری ها (سی دی سی) وابسته به دولت فدرال آمریکا گفته است که موارد ابتلا به ویروس این آنفلوآنزا هم اکنون به 21 ایالت آمریکا رسیده است.

پیشتر موارد این بیماری در 19 ایالت آمریکا گزارش شده بود.

Image caption قاهره تصمیم گرفته است تعداد زیادی خوک را از بین ببرد

سی دی سی همچنین اعلام کرده است که تا روز شنبه 160 نفر در آمریکا به ویروس این بیماری مبتلا شده اند، هر چند به گفته این سازمان شدت ابتلای آن ها بالا نیست و به گفته این سازمان تنها 13 تن از این مبتلایان در بیمارستان ها بستری شده اند.

بیشترین موارد آنفلوآنزای خوکی تا کنون در ایالت نیویورک گزارش شده است که شمار آنها به 50 می رسد.

ایالت های تگزاس و کالیفرنیا بعد از مکزیک از نظر تعداد مبتلایان به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار دارند.

ویروس آنفلوآنزای خوکی از انسان به انسان سرایت می کند.

مقام های بهداشتی آمریکا از بکار بردن اصطلاح ویروس آنفلوآنزای خوکی خودداری می کنند و آن را ویروس "ان-1 اچ- 1 سال 2009" می نامند.

آن طور که مقام های آمریکایی می گویند اکثر مبتلایان به آنفلوآنزای یاد شده در این کشور افراد جوان زیر 20 سال هستند.

به گفته مقام های سی دی سی اکثر مبتلایان آمریکایی به مکزیک سفر نکرده اند و ابتلای آن ها در حد وخیم نیست.

تاکنون تنها یک کودک 21 ماهه مکزیکی که به آمریکا سفر کرده بود در اثر ابتلای به این ویروس در ایالت تکزاس آمریکا فوت کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، تدابیر گسترده ای برای مقابله با ویروس این بیماری اتخاذ کرده است.

دولت او با اعلام حالت اضطراری از کنگره درخواست کرده که یک و نیم میلیارد دلار برای مقابله با سناریوی همه گیر شدن آنفلوآنزای خوکی اختصاص دهد.

مرکز پیشگیری از بیماری های آمریکا نیز به مدارسی که در آن موارد ابتلای به ویروس مشاهده شده توصیه کرده است که برای دو هفته تعطیل شوند.

مطالب مرتبط