اولین سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به اروپا

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل امروز یکشنبه سوم ماه مه در اولین سفر خارجی یک عضو دولت جدید اسرائیل به اروپا سفر می کند.

وزیر خارجه جنجالی اسرائیل قرار است به ایتالیا، فرانسه، آلمان و چک سفر کند. چک در حال حاضر رئیس دوره ای اتحادیه اروپا است.

دیدار آقای لیبرمن زمانی صورت می گیرد که روابط اسرائیل و اتحادیه اروپا دچار تنش است.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که دولت جدید اسرائیل از تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل به عنوان راه حلی برای مناقشه خاورمیانه حمایت کند.

آقای لیبرمن با سخنان خود در داخل و خارج از این کشور جنجال آفریده است.

آویگدور لیبرمن در اولین اظهارنظر پس از به عهده گرفتن این سمت گفته بود که اسرائیل هیچ تعهدی نسبت به توافق نامه دولت پیشین این کشور در نشست آناپولیس ندارد.

در جریان کنفرانس آناپولیس که با حمایت آمریکا در سال 2007 برگزار شد، رهبران اسرائیل و فلسطینی متعهد به آغاز گفتگوهای رسمی روند صلح شدند.

این اظهارنظر آقای لیبرمن به معنای آن بود که دولت جدید تعهدی در زمینه تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارد.

هدف از سفر آقای لیبرمن به اروپا این است که بر موضع اسرائیل مبنی بر خطرناک بودن ایران هسته ای برای جهان تاکید کند.

اسرائیل می گوید ایران هسته ای تنها خطری برای این کشور نیست و برای کل جهان یک خطر محسوب می شود.

بی شک در این سفر، مقام های اروپایی در دیدار با آقای لیبرمن در باره مسایل دیگری چون تشکیل کشور فلسطینی با وزیر امور خارجه اسرائیل مذاکره خواهند کرد.

فشارهای زیادی بر اتحادیه اروپا وارد می شود تا طرح ارتقای روابط با اسرائیل را تا زمانی که دولت راستگرای اسرائیل به صراحت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت نکرده، به تعلیق در آورد.

اسرائیل هشدار داده در صورتی که این ارتقای روابط صورت نگیرد، اتحادیه اروپا نقش خود را به عنوان میانجی در تلاش های صلح خاورمیانه از دست خواهد داد.

آویگدور لیبرمن گفته است که عباراتی چون "راه حل دو کشوری" و "زمین در برابر صلح" چون یک واقعیت پیچیده را ساده می انگارند، باید منسوخ شوند.

همزمان با این سفر، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل نیز به آمریکا، نزدیک ترین متحد اسرائیل سفر کرده تا برخی نگرانی ها در باره روند مذاکرات صلح را رفع کند.

آمریکا به صراحت از راه حل دو کشوری، برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل حمایت کرده است.

آقای پرز قرار است در دیدارهای خود با مقام های آمریکایی این پیام را به آنها بدهد که دولت اسرائیل کماکان به صلح معتقد است.

مطالب مرتبط