كنفرانس آيپك، تلاش براي نزديك كردن سياست آمريكا و اسرائيل در برابر ايران

کمیته امور عمومی آمریکا - اسرائیل (آیپک) کنفرانس سالانه خود را با حضور بیش از شش هزار شرکت کننده در واشنگتن آغاز کرده است.

آیپک که قدرتمندترین لابی اسرائیل در آمریکا محسوب می‌شود و تاثیر بسزایی در تعیین سیاست دولت آمریکا بخصوص در خاورمیانه دارد، در کنفرانس امسال خود بر دو موضوع صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها و برنامه هسته‌ای ایران تمرکز کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهور و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا که سال پیش، قبل از ورود به کاخ سفید، در کنفرانس آیپک حضور داشتند، امسال در کنفرانس حاضر نشده‌اند و رام امانوئل رئیس دفتر کاخ سفید به نمایندگی از آنها در کنفرانس حضور پیدا خواهد کرد.

تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا و نیز مقام‌های سابق و کنونی اسرائیل از جمله شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل، قرار است در کنفرانس آیپک سخنرانی کنند.

نیوت گینگریچ رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، یکی از مهمانان کنفرانس آیپک است که پیش از سخنرانی خود، سیاست باراک اوباما در برابر خاورمیانه و ایران را به شدت به باد انتقاد گرفت. آقای گینگریچ که از حامیان سرسخت اسرائیل به شمار می‌رود، مذاکره دولت باراک اوباما با ایران را «فانتزی» نامید و رویکرد آن را در مورد خاورمیانه برای اسرائیل خطرناک دانست.

اظهار نظر سایر مهمانان کنفرانس آیپک احتمالا به شدت سخنان آقای گینگریچ نخواهد بود، زیرا رهبران آیپک و حتی دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با مذاکره آمریکا و ایران به شرطی که محدود و منجر به توقف برنامه هسته‌ای ایران بشود، مخالفتی ندارند. با این حال، آیپک در کنفرانس امسال خود با مشکلی در روابط آمریکا و اسرائیل مواجه است که می‌کوشد برای آن راه حلی پیدا کند.

دولت آمریکا به صراحت از راه حل دو کشوری برای بحران خاورمیانه حمایت می‌کند، اما آقای نتانیاهو پس از انتخاب شدن به نخست وزیری اسرائیل تا کنون به صراحت از این راه حل حمایت نکرده است. طبق گزارش رسانه‌ها، آیپک با تنظیم سندی که قرار است به امضای هیئت‌های مختلف یهودی شرکت کننده در کنفرانس سالانه آن برسد، از آقای اوباما خواهد خواست که با ادامه حمایت از راه حل دو کشوری، تشکیل کشور مستقل فلسطینی را به صورتی دقیق مورد توجه قرار دهد.

این درخواست قاعدتا برای دولت آقای اوباما خوشایند خواهد بود و فشار بر آقای نتانیاهو را برای پذیرش راه حل فوق را افزایش خواهد داد.

اما آیپک در موضوع هسته‌ای ایران، به نفع دولت اسرائیل موضع‌گیری خواهد کرد. اغلب کسانی که تاکنون در کنفرانس آیپک سخنرانی کرده‌اند، موضع بسیار تندی در برابر برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران اتخاذ کرده‌اند و آقای نتانیاهو نیز که قرار است برای شرکت کنندگان در کنفرانس پیام بفرستد، احتمالا در این مورد موضع شدیدی خواهد گرفت.

مایکل اورن که به عنوان سفیر جدید اسرائیل در آمریکا در نظر گرفته شده، در کنفرانس آیپک این جمله آقای نتانیاهو را تکرار کرد که "اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد." این در حالی است که ایران همواره خواستار خلع سلاح هسته ای در کشورهای منطقه شده و می گوید برنامه اتمی خود برای تامین سوخت نیروگاه برق بوشهر است.

زیپی لیونی رهبر حزب کادیمای اسرائیل نیز که رهبر اپوزیسیون دولت نتانیاهو ست، خطاب به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت: در مورد مساله هسته‌ای ایران، در اسرائیل حزب اپوزیسیون وجود ندارد. افرایم سنه از رهبران حزب کارگر و معاون پیشین وزارت دفاع اسرائیل هم گفت: بر اساس آنچه اسرائیل از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران می داند، زمان در حال از دست رفتن است و ضرب‌الاجل برای تصمیم‌گیری، همین الان است.

آقای سنه مدعی شد که اسرائیل یک "راه حل عملیاتی" برای برنامه هسته‌ای ایران دارد که می‌تواند بدون اجازه یا حمایت هر کشور دیگری، خودش آن را انجام دهد. افرایم سنه تاکید کرد که چون حمله نظامی اسرائیل به طور حتم انتقامجویی ایران را تحریک خواهد کرد، اقدام نظامی آخرین راه حل است.

او در عین حال، با برشمردن "مشکلات هفت گانه‌ای" که دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای برای اسرائیل به وجود می‌آورد، گفت حمله نظامی بهتر از اجازه دادن به ایران برای رسیدن به بمب هسته‌ای است.

با آنکه ایران هدف از برنامه هسته‌ای خود را تولید انرژی و کاملا صلح جویانه اعلام کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در فعالیت‌های اعلام شده آن انحرافی گزارش نداده است، اما ظاهرا مقام‌های اسرائیلی، نظامی بودن برنامه اتمی ایران را امری قطعی فرض کرده‌اند.

دولت ایران بارها از لحن جنگجویانه مقامات اسرائیلی و تهدیدهای نظامی آنان به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

به هر حال، سخنرانان کنفرانس آیپک در حالی بر موضوع هسته‌ای ایران تمرکز کرده‌اند که رسانه‌های اسرائیلی نتیجه یک نظرسنجی از جمعیت یهودی آن کشور را در باره نحوه برخورد دولت اسرائیل با برنامه اتمی ایران منتشر کرده‌اند. طبق این نظر سنجی، ۶۶ درصد یهودیان اسرائیل از حمله به ایران حمایت می‌کنند، در حالی که ۱۵ درصد مخالف اند و ۱۹ درصد هم در این مورد نظری ندارند.

از ۶۶ درصدی که موافق حمله اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران هستند، ۷۵ درصد آنها حتی به رغم مخالفت آمریکا، با چنین حمله ای موافقند. در هر صورت، به نظر می‌رسد که آیپک در نظر دارد در مورد موضوع صلح خاورمیانه با نزدیک کردن سیاست اسرائیل به سیاست دولت آمریکا، آقای نتانیاهو را برای پذیرش کشور مستقل فلسطینی تحت فشار قرار دهد، ولی در مقابل، در باره برنامه هسته‌ای ایران می خواهد سیاست آمریکا را به اسرائیل نزدیک سازد تا بدین وسیله روابط واشنگتن‌- تل‌آویو از تشنج بالقوه‌ای که در انتظار آن است، دور بماند.

مطالب مرتبط