مذاکرات وزیر خارجه جنجالی اسرائیل در ایتالیا

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل که در اولین سفر خارجی یک عضو دولت جدید اسرائیل به ایتالیا سفر کرده، با مقام های این کشور دیدار کرده است.

او امروز با فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه و فردا با سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا دیدار می کند.

وزیر خارجه ایتالیا پیش از این دیدار در گفتگو با روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت گفته است که اسرائیل برای حل مناقشه خاورمیانه باید از راه حل تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل حمایت کند.

قرار است آقای لیبرمن پس از ایتالیا به فرانسه، جمهوری چک و آلمان سفر کند.

وزارت خارجه اسرائیل گفته است که آقای لیبرمن در این سفر بیشتر سعی خواهد کرد تا کانال های ارتباطی جدیدی با مقام های اروپایی باز کند.

آویگدور لیبرمن و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تا کنون به صراحت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل حمایت نکرده اند.

مقام های اسرائیلی می گویند دولت جدید اسرائیل در حال مرور سیاست های خود در این باره است.

دیدار آقای لیبرمن از کشورهای اروپایی زمانی صورت می گیرد که روابط اسرائیل و اتحادیه اروپا دچار تنش است.

اتحادیه اروپا خواهان آن است که دولت جدید اسرائیل از تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل به عنوان راه حلی برای مناقشه خاورمیانه حمایت کند.

آقای لیبرمن با سخنان خود در داخل و خارج از این کشور جنجال آفریده است.

آویگدور لیبرمن در اولین اظهارنظر پس از به عهده گرفتن این سمت گفته بود که اسرائیل هیچ تعهدی نسبت به توافق نامه دولت پیشین این کشور در نشست آناپولیس ندارد.

در جریان کنفرانس آناپولیس که با حمایت آمریکا در سال 2007 برگزار شد، رهبران اسرائیل و فلسطینی متعهد به آغاز گفتگوهای رسمی روند صلح شدند.

این اظهارنظر آقای لیبرمن به معنای آن بود که دولت جدید تعهدی در زمینه تشکیل کشور مستقل فلسطینی ندارد.

آویگدور لیبرمن گفته است که عباراتی چون "راه حل دو کشوری" و "زمین در برابر صلح" چون یک واقعیت پیچیده را ساده می انگارند، باید منسوخ شوند.

مطالب مرتبط