طالبان به استفاده از 'سپر انسانی' متهم شد

ارتش پاکستان پیکارجویان طالبان را به استفاده از دو هزار شهروند غیرنظامی به عنوان سپر انسانی در برابر عملیات نیروهای دولتی متهم کرده است.

ارتش پاکستان طی چند روز گذشته در پاسخ به پیش روی های پیکارجویان طالبان در شمال غرب این کشور، دست به عملیاتی علیه آنها زده است.

ارتش می گوید طالبان از مردم غیر نظامی به عنوان سپری برای جلوگیری از عملیات نیروهای دولتی استفاده می کند.

بی بی سی هنوز نتوانسته در مورد صحت و سقم اتهام ارتش پاکستان علیه طالبان از طریق منابع مستقل یا گروه طالبان اطلاعاتی به دست آورد.

در درگیری های امروز، هفت پیکارجو و یک سرباز ارتش کشته شدند.

نیروهای دولتی هم اکنون به دنبال آن هستند که پیکارجویان را از "پیر بابا"، عبادتگاهی مهم در منطقه بونیر و در یکصد کیلومتری پایتخت پاکسازی کند. آرامگاه حضرت پیر بابا در این منطقه است.

پیکارجویان طالبان ماه پیش کنترل منطقه بونیر را در دست گرفتند و تا کنون در برابر عملیات نظامی ارتش پاکستان که با جنگنده، تانک و هلیکوپترهای توپدار انجام می شود، مقاومت کرده اند.

اکنون ارتش می خواهد از گسترش نفوذ آنها در مناطق خارج از دره سوات جلوگیری کند. دره سوات در حال حاضر عمدتا توسط طالبان کنترل می شود.

خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید بعید به نظر می رسد که نیروهای دولتی بر خلاف امید فرماندهان ارتش برای باز پس گرفتن بونیر، بتوانند در مدت یک هفته، این منطقه را از کنترل طالبان خارج کنند.

آمریکا خواهان آن است که نیروهای دولتی به مقابله جدی با طالبان بپردازند و با آنها وارد مذاکره نشوند.

مطالب مرتبط