به روز شده:  11:29 گرينويچ - دوشنبه 04 مه 2009 - 14 اردیبهشت 1388

رسیدگی به اتهام جرائم جنگی در غزه آغاز شد

سربازان اسرائیلی در غزه

سازمان ملل به اتهام جرائم جنگی توسط نظامیان اسرائیلی رسیدگی می کند

سازمان ملل رسیدگی به اتهام ارتکاب جرائم جنگی در جریان جنگ غزه را آغاز کرده و اسرائیل به بازجویی بیماران فلسطینی متهم شده است.

روز دوشنبه، 4 آوریل (14 اردیبهشت)، اعضای گروه ویژه سازمان ملل متحد مامور رسیدگی به اتهام ارتکاب جرائم جنگی توسط نیروهای اسرائیلی و حماس در جریان جنگ غزه نخستین جلسه کاری خود را در مقر سازمان در ژنو برگزار کردند.

این جلسه به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت و گروه ویژه در نظر دارد پس از خاتمه این جلسات، برای بررسی شواهد مربوط به اتهام های وقوع جرایم جنگی به نوار غزه سفر کند.

گروه ویژه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل تشکیل شده و وظیفه آن رسیدگی به ارتکاب احتمالی جرائم جنگی توسط اسرائیل و گروه حماس در جریان جنگ غزه است که از اواخر ماه دسامبر سال گذشته تا اواخر ماه ژانویه سال جاری ادامه داشت.

گفتگو با محمد منظرپور، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ریاست این گروه را ریچار گلدستون، قاضی اهل آفریقای جنوبی و دادستان سابق رسیدگی به جرائم جنگی، برعهده دارد و یک کارشناس نظامی و یک حقوقدان متخصص در زمینه حقوق بشر در آن عضویت دارند.

هدف از جلسه روز دوشنبه، که نخستین مذاکره رو در روی اعضای گروه بوده، بررسی و نهایی کردن جزئیات ماموریت گروه عنوان شده که شامل رسیدگی به شواهد مربوط به نقض حقوق بشر در جریان جنگ می شود.

نفرات حماس

حماس به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی متهم است

از جمله مواردی که گروه ویژه به آن رسیدگی خواهد کرد این اتهام است که نیروهای اسرائیلی عمدا غیرنظامیان ساکن غزه را هدف قرار دادند و حماس نیز آنان به عنوان سپر انسانی در برابر حملات اسرائیل به کار گرفت.

آقای گلدستون بر بیطرفی کامل این گروه تاکید ورزیده اما هنوز معلوم نیست که اسرائیل، که پیشتر از همکاری با یک هیات اعزامی سازمان ملل به سرپرستی سر اسقف دزموند توتو خودداری ورزیده بود، آماده همکاری با این گروه باشد.

آقای گلدستون ابراز امیدواری کرده است که تا پایان هفته جاری به غزه سفر کند اما برای این منظور، دریافت ویزای ورود به اسرائیل و اجازه سفر به غزه از طریق مرز اسرائیل و این بخش از سرزمین های فلسطینی لازم است.

تلاش برای به کارگیری خبرچین

همزمان، ماموران اسرائیلی متهم شده اند که در صدد وادار کردن بیماران فلسطینی به خبرچینی برآمده اند.

سازمان پزشکان برای حقوق بشر - Physician for Human Rights - گفته است که اخیرا بر شمار بیماران فلسطینی که تحت فشار قرار گرفته اند تا اطلاعاتی را در اختیار اسرائیل قرار دهند افزوده شده است.

به گفته این سازمان، ماموران اطلاعاتی اسرائیل از بیماران فلسطینی می خواهند تا برای دریافت اجازه خروج از غزه به منظور برخورداری از خدمات درمانی در اسرائیل، به خبرچینی دست بزنند.

بیماران فلسطینی عازم اسرائیل

گفته شده ماموران اسرائیلی بیماران فلسطینی را تحت بازجویی قرار داده اند

در گزارش پزشکان برای حقوق بشر آمده است که درسه ماهه اول سال جاری، بیش از چهارصد بیمار فلسطینی توسط ماموران اطلاعاتی اسرائیل بازجویی شدند.

سازمان پزشکان برای حقوق بشر گفته است که ماموران اسرائیلی از کودکان فلسطینی هم بازجویی کرده اند، تعدادی از بیماران را برای مدتی در بازداشت نگه داشته اند و در خلال بازجویی، آنان را در معرض تهدید و ارعاب قرار داده اند.

به کسانی که از همکاری با ماموران امنیتی اسرائیل خودداری ورزیدند اجازه خروج از غزه داده نشده است.

مقامات اسرائیلی گفته اند که ماموران مرزی موظف هستند تا به بررسی های امنیتی در مورد فلسطینیانی که از غزه وارد اسرائیل می شوند مبادرت کنند.

به گفته آنان، این بررسی ها برای جلوگیری از ورود فلسطینیانی با هدف دست زدن به حملات مسلحانه در خاک اسرائیل ضرورت دارد.

فلسطینیان ساکن غزه برای دسترسی به امکانات درمانی در خارج از این بخش از سرزمین های فلسطینی، از جمله در مراکز درمانی اسرائیل و کرانه باختری رود اردن، ناگزیر هستند با عبور از مرز، وارد اسرائیل شوند.

از زمان تسلط جنبش حماس بر نوار غزه در ژوئن سال 2007، اسرائیل محدودیت هایی را در مورد رفت و آمد مرزی ساکنان غزه به اجرا گذاشته و این بخش از سرزمین های فلسطینی را در محاصره اقتصادی قرار داده است.

مسیر دیگری که برای خروج از غزه وجود دارد، عبور از مرز غزه و مصر است اما دولت مصر، براساس تعهدی که هنگام خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه در سال 2005 بر عهده گرفته، در خلال دو سال گذشته گذرگاه مرزی خود با غزه را تقریبا به طور کامل به روی رفت و آمد مرزی بسته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.