مکزیک محدودیت های آنفلوآنزا را کاهش می دهد

رستورانی در مکزیک

در پی کاهش نگرانی مقام های بهداشتی مکزیک از گسترش آنفلوآنزای خوکی، رستوران ها و کافه های مکزیکوسیتی، پایتخت این کشور از چهارشنبه بازگشایی می شوند.

به گزارش شهرداری مکزیکوسیتی، کتابخانه ها، موزه ها و کلیساها از پنجشنبه بازگشایی خواهند شد ولی حکم تعطیلی سینماها، تئاترها و بارها همچنان پابرجاست.

مقام های این کشور همچنین قرار است به زودی درباره تاریخ بازگشایی مدارس تصمیم گیری کنند.

گفته می شود بیشتر از یکصد تن در مکزیک که مرکز گشترش آنفلوآنزای مرغی است، جانشان را در اثر ابتلای به این بیماری از دست داده اند ولی به گفته وزیر بهداشت این کشور بیماری تنها بیست و شش تن از این افراد تایید شده است.

نیاز به هوشیاری

تاکنون بیشتر از هزار مورد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در بیست کشور جهان گزارش شده است.

تعداد مبتلایان تایید شده این بیماری در ایالات متحده از ۲۲۶ مورد به ۲۸۶ مورد افزایش یافته است و این بیماری تاکنون در ۳۶ ایالت این کشور گزارش شده است.

تاکنون یک مورد مرگ ناشی از آنفلوآنزای خوکی در آمریکا گزارش شده که مربوط به یک کودک مکزیکی بوده است. سایر موارد ابتلا به این بیماری در آمریکا خفیف گزارش شده است.

از سوی دیگر، دولت کانادا ابتلای ۱۴۰ تن از شهروندان خود را به آنفلوآنزای خوکی تایید کرده است.

مسوولان بهداشتی علت افزایش تعداد مبتلایان تایید شده در روزهای اخیر را مشخص شدن نتیجه آزمایش های دقیق پزشکی عنوان کرده اند.

سازمان ملل متحد می گوید نشانه ای که بیانگر همه گیری آنفلوآنزای خوکی در حوامع اروپایی و آسیایی باشد در دست ندارد.

نشانه های انتقال ویروس اچ ا ان ا که عامل انتقال بیماری آنفلوآنزای خوکی است تاکنون علاوه بر مکزیک در شش کشور دیگر نیز دیده شده است.

کیئیجی فوکودا معاون سازمان بهداشت جهانی می گوید دولت ها باید هوشیاری خود را برای مقابله با گسترش این بیماری حفظ کنند.

تنش دیپلماتیک

در پی فرنطینه بهداشتی تعدادی از اتباع مکزیک در چین، مکزیکوسیتی از پکن خواسته درباره محدود کردن رفت و آمد ۷۰ تن از شهروندانش که فاقد علایم ابتلای به آنفلوآنزای خوکی هستند، توضیح دهد.

دولت مکزیک در این حال هواپیمایی را عازم چین کرده تا شهروندانش را به کشور برگرداند. چین هم در مقابل برای بازگرداندن دویست تن از اتباعش، هواپیمایی را عازم مکزیک کرده است.

این در حالی است که تایید ابتلای یک شهروند مکزیکی به آنفلوآنزای خوکی در هنگ کنگ، باعث شد مقام های چین همه ۲۵۰ مهمان یک هتل را قرنطینه کنند.

کانادا هم از دولت چین خواسته درباره قرنظینه شدن بیست شهروندان این کشور توضیح دهد. به گفته دولت کانادا، هیچ کدام از این افراد به آنفلوآنزای خوکی مبتلا نیستند.

مطالب مرتبط