هزاران نفر از ساکنان دره سوات از خانه هایشان گریختند

Image caption اوضاع دره سوات پاکستان باز بحرانی شده است

هزاران نفر از ساکنان منطقه سوات در شمال غرب پاکستان، در پی لغو دستور منع خروج از این منطقه توسط دولت، در حال فرار و ترک خانه های خود هستند.

به نظر می رسد قرارداد صلح در منطقه سوات میان دولت پاکستان و گروه طالبان، که ماه فوریه گذشته امضا شده بود، اکنون اعتبار خود را از دست داده است.

یک سخنگوی ارتش پاکستان به بی بی سی گفت که گروه طالبان تمام مواد قرارداد صلح را نقض کرده است.

ارتش پاکستان می گوید افراد طالبان به ایست های بازرسی پلیس در چهار محله مختلف در مینگورا، مرکز سوات حمله کرده اند و پیکارجویان مسلح در خیابان های این شهر در حال گشت زنی هستند.

همچنین درگیری هایی در مناطق غربی و شرقی این منطقه هم گزارش شده و تبادل آتش میان ارتش و گروه های پیکارجو ادامه دارد.

طی هفته گذشته ارتش پاکستان در مناطقی از دره سوات، که از اهمیت استراتژیک برخوردار است، با پیکارجویان در حال نبرد بوده و درگیری های پراکنده هم در نقاط مختلف سوات گزارش شده است.

پیش از این یک مقام بلندپایه دولتی در دره سوات از مردم چهار شهر کوچک نزدیک به مینگورا خواسته بود که محل سکونتشان را ترک کنند، اما پس از مدت کوتاهی او از این درخواست صرف نظر کرد. با این حال مردم منطقه همچنان در حال فرار از این شهرها هستند.

خلع سلاح به شرط اجرای کامل قوانین شریعت

پیکارجویان طالبان از ماه اوت سال 2008 میلادی تا زمان برقراری صلح در ماه فوریه با ارتش پاکستان می جنگیدند. انتظار می رفت که گروه طالبان بر اساس این قرارداد خلع سلاح شود.

گروه طالبان می گوید تا زمان پیاده سازی کامل قوانین شریعت در منطقه سوات، این گروه سلاح بر زمین نخواهد گذاشت.

دره سوات که به دلیل زیبایی طبیعت آن به سوئیس پاکستان شهرت داشت، زمانی از مناطق اصلی جهانگردی در این کشور محسوب می شد. اما به دلیل تسلط اسلامگرایان مسلح، به خصوص در دو سال گذشته، محلی خطرناک برای جهانگردان محسوب می شود.

از زمان امضای توافق صلح بین دولت پاکستان و اسلامگرایان در سوات، گزارش هایی از برگزاری جلسات غیر رسمی محاکمه و اجرای مجازات های "اسلامی"، از جمله شلاق زدن، در این منطقه منتشر شده است.

مطالب مرتبط