انفجار در بازار میوه بغداد بیش از ده نفر را کشت

انفجار در بازار میوه و سبزی الدوره - آرشیو
Image caption محله الدوره و بازار میوه آن پیشتر هم هدف بمب گذاری بوده است

انفجار در جنوب بغداد شماری کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

روز چهارشنبه، 6 مه (26 اردیبهشت)، بمبی در بازار میوه و سبزیجات محله الدوره، واقع در منطقه رشید در جنوب بغداد، پایتخت عراق، منفجر شد که به گفته مقامات وزارت کشور عراق، دست کم یازده نفر را کشته و بیش از سی و پنج نفر دیگر را زخمی کرده است.

زخمی های این انفجار به بیمارستان های بغداد انتقال یافته اند و منابع محلی احتمال افزایش آمار تلفات این حادثه را منتفی ندانسته اند.

این انفجار حدود ساعت 7 بامداد به وقت محلی و زمانی روی داد که مراجعه مشتریان برای خرید به این بازار عمده فروشی آغاز شده بود.

اکثر ساکنان الدوره را پیروان تسنن تشکیل می دهند اما این محله همچنین محل سکونت اقلیت قابل توجهی از شیعیان، مسیحیان آشوری و سایر اقلیت های دینی است.

در جریان حمله نیروهای ائتلاف به عراق در مارس 2003، این محله، که گفته می شد محل پنهان شدن پسران صدام حسین است، هدف بمباران هوایی آمریکائیان قرار گرفت که تلفاتی نیز در پی آورد.

پس از سقوط رژیم سابق عراق، الدوره به تدریج به یکی از محله های نا امن و نا آرام بغداد مبدل شد که شاهد موارد متعدد بمب گذاری و درگیری های مذهبی به خصوص حمله به مسیحیان و مراکز دینی آنان بود.

محله خطرناک

تا سال 2007، از محله الدوره به عنوان یکی از خطرناک ترین نقاط عراق و محل تجمع شورشیان وابسته به شبکه القاعده نام برده می شد.

Image caption الدوره زمانی یکی از خطرناکترین نقاط عراق نام گرفته بود

در پی اجرای سیاست جدید آمریکا برای برقراری امنیت در بغداد و مناطق اطراف آن و تشکیل شوراهای بیداری برای مقابله با نفوذ شورشیان القاعده، شرایط محله الدوره طی حدود دو سال اخیر بهبود یافته و حتی مسیحیان توانسته اند اماکن دینی خود را بازگشایی کنند.

با اینهمه، در هفته های اخیر مناطق مختلف عراق، از جمله پایتخت این کشور، شاهد وقوع چند مورد بمب گذاری بوده که مراکز پر رفت و آمد غیرنظامی را هدف قرار داده اند.

از جمله، ماه آوریل شاهد چند مورد بمب گذاری در محله هایی در بغداد بود که اکثر ساکنان آن را شیعیان یا مخلوطی از شیعیان و سنیان تشکیل می دهند که یادآور تنش های فرقه ای بود که در سال 2006 آغاز شد و یک رشته عملیات تلافی جویانه و پر تلفات را در پی آورد.

تشدید خشونت در بغداد پس از حدود دو سال آرامش نسبی در حالی گزارش می شود که قرار است نیروهای آمریکایی تا کمتر از دو ماه دیگر از تمامی مناطق شهری عراق خارج شوند و حفظ امنیت شهرها را به نیروهای عراقی واگذار کنند.

همچنین، براساس قرارداد امنیتی آمریکا و عراق، نظامیان آمریکایی تا پایان سال 2011 به طور کامل از عراق خارج خواهند شد و به این ترتیب، اشغال خاک این کشور خاتمه خواهد یافت.

مقامات عراقی تاکید داشته اند که با وجود تشدید خشونت در چند هفته اخیر، برنامه خروج نیروهای آمریکایی از مراکز شهری و خاک عراق طبق برنامه پیش خواهد رفت و نیروهای عراقی مصمم هستند امنیت این کشور را بدون کمک خارجی حفظ کنند.

مطالب مرتبط