دستور کار مذاکرات سرگئی لاوروف در واشنگتن

Image caption این نخستین بار از زمان ورود باراک اوباما به کاخ سفید است که سرگئی لاوروف در واشنگتن با مقام های ارشد دولت آمریکا دیدار می کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای گفتگو با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی خود عازم واشنگتن است.

با در نظر گرفتن تنش ها بر سر مساله گرجستان و اخراج تلافی جویانه دیپلماتها، روابط سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو و روسیه در حال حاضر به هیچ عنوان وضعیت خوبی ندارد. اما از سوی دیگر، نکته جالب این است پتانسیل ارتقای روابط روسیه و آمریکا بسیار قوی است. ابراز تمایل دولت باراک اوباما مبنی بر تلاش برای بهبود روابط با مسکو نیز تا این لحظه به خوبی پیش رفته است.

در سوی مقابل، دولت روسیه چندان تمایلی برای گشودن برگی جدید در روابط با واشنگتن ندارد، اما مقامات روسیه معتقدند که در بعضی موارد خاص، می توان با آمریکایی ها وارد معامله شد. از مهمترین این موارد، پیش نویس تفاهمی جدید برای کاهش تسلیحات اتمی استراتژیک است. کوچک کردن زرادخانه هسته ای روسیه، برای این کشور از لحاظ اقتصادی دارای اهمیت ویژه ای است.

چنین گفتگوهایی می تواند بر موضع دلخواه روسیه، که خود را همتای آمریکا در صحنه بین المللی می داند، تاکید کند. شاید موضعی شبیه آنچه که اتحاد جماهیر شوروی در زمان جنگ سرد داشت. برای باراک اوباما هم عقد معاهده جدید کنترل تسلیحات اتمی می تواند اهدافی فراگیرتر در زمینه جلوگیری از گسترش این تسلیحات را در بر داشته باشد.

آمریکا همچنین به کمک روسیه برای دسترسی به نقاطی از افغانستان که در حال حاضر از دسترس نیروهای آمریکایی دور است نیاز دارد. در عین حال آمریکا به حضور سیاسی روسیه در مواردی مانند برنامه هسته ای ایران و کره شمالی احتیاج دارد.

مشکل آمریکا این خواهد بود که در مقابل، چه چیزی برای ارائه و پیشنهاد به روسیه خواهد داشت. مسلما در این میان، مواردی مانند قدرت عمل روسیه در کشورها و مناطق نزدیک به خود، از جمله آنچه که در گرجستان شاهد آن بودیم، جای مطرح شدن ندارد. طرح دفاع ضد موشکی آمریکا هم می تواند مشکل ساز باشد.

اما به هر حال، به نظر می رسد که برگی جدید در روابط دو کشور گشوده شده است. هر دو کشور برای کسب مزایای بیشتر با هم رقابت خواهند کرد. اما در عین حال نوعی تغییر فضا در روابط دیپلماتیک آنها محسوس است.

مطالب مرتبط