لابی اسراییل چقدر بر اوباما نفوذ دارد؟

اوباما
Image caption برخی می گویند لابی های اسراییل به اندازه گذشته روی باراک اوباما نفوذ نخواهند داشت

این هفته یکی از بزرگترین لابی های هوادار اسرائیل در آمریکا، آیپک، کنفرانسی سه روزه برگزار کرد که گفته عمدتا برای بررسی مسائل مربوط به آینده اسرائیل بود، اما قدرت این لابی و میزان نفوذ آن در دولت باراک اوباما تا چه حد است؟

هنگامی که چارلز فریمن، سفیر پیشین آمریکا در عربستان سعودی که از سوی باراک اوباما برای احراز سمت شورای ملی اطلاعاتی آمریکا تعیین شده بود، از نامزدی خود منصرف شد، لابی اسرائیل را متهم کرد که در اطراف اوآن چنان جار و جنجالی برا ه انداخت که راهی به جز انصراف برایش باقی نماند.

چارلز فریمن بعضی ازعناصر لابی اسرائیل را متهم کرد که از روش هایی کاملا غیر اخلاقی و ناپسند استفاده می کنند.

او گفت: "مبارزه سازمان دهنده ای که علیه من انجام می گیرد روشن است. سازمان صهیونیست آمریکا روز چهارشنبه گذشته در یادداشتی در وب سایت خود تمام مسائلی را که برای بی آبروکردن من بکار برده بود، انتشار داد وتمامی آنها را معتبر خواند."

سازمان صهیونیست آمریکا یکی از بزرگترین و قدیمی ترین گروههای هوادار اسرائیل در آمریکاست. مورتون کلاین رئیس این سازمان در مصاحبه با بی بی سی گفت که این سازمان از بابت احتمال انتخاب چارلز فریمن به دلایل درستی ابراز نگرانی کرده است.

او گفت: "اعضای مجلس نمایندگان و سنا به خاطر اسرائیل از بابت آقای فریمن نگران نبودند بلکه او یازده سال در مقام ریاست انستیتوی خاورمیانه حقوق بگیر دولت عربستان سعودی بوده است. بیشترین بودجه این موسسه را دولت عربستان سعودی تامین می کند. او همچنین عضو هیئت مدیره شرکت نفت چین است."

به همین دلیل این سازمان می گوید که نمی توان به بیطرفی چارلز فریمن مطمئن بود.

Image caption لابی های طرفدار اسراییل می گویند در تعیین سیاست خارجی آمریکا نقشی ندارند

اما صرفنظر از درست یا نادرست بودن ادعاهای مربوط به چارلز فریمن این مسئله کاملا روشن است که او سبب شد تا موضوع نقش گروه های هوادار اسرائیل در سیاست آمریکا و نفوذ آنها در سیاست دولت باراک اوباما مطرح شود. اما منظور از لابی هوادار اسرائیل چیست؟

ج. ج. گولدبرگ، سردبیر معروف ترین روزنامه یهودی و لیبرال آمریکا می گوید که بی شک سازمانی متشکل از گروه های هوادار اسرائیل وجود دارد که برای برقراری رابطه محکم با اسرائیل و سیاستهای هوادار این کشور از جانب آمریکا تلاش می کند و شبکه بزرگی را تشکیل می دهد اما این بدین معنا نیست که تلاش این گروه ها همواره به نفع اسرائیل تمام شود.

کنت یاکوبسن از یک اتحادیه معروف ضد یهود ستیزی آمریکا می گوید که متهم کردن گروه های هوادار اسرائیل به اعمال نفوذ در سیاست آمریکا به کلی بی پایه و اساس است.

او به بی بی سی می گوید: "اینکه بگوئیم لابی هوادار اسرائیل تعیین کننده سیاست آمریکا در قبال اسرائیل است واقعیت ندارد. من فکرمی کنم که لابی اسرائیل سعی دارد نقطه نظرهای خود را در واشنگتن و دیگر نقاط آمریکا مطرح کند و گروه هائی که نقطه نظرهای متفاوت از اسرائیل دارند کم نیستند اما دلیل اصلی سیاست جاری آمریکا در قبال اسرائیل این است که دولت و بسیاری از مردم آمریکا در نقطه نظرهای لابی اسرائیل سهیم اند ."

اما بگفته ج ج گولد برگ باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا کمتر از روسای جمهور پیشین این کشور متکی به حمایت مالی جامعه یهودیان است.

او می افزاید: "گفته می شود که یهودیان نیمی از بودجه مبارزه انتخاباتی حزب دمکرات را تامین می کنند و مدارک موجود تایید کننده این موضوع است، اما باراک اوباما روش جدیدی برای تامین بودجه مبارزه انتخاباتی از طریق اینترنت درپیش گرفت تا وابستگی به یهودیان نداشته باشد و تلاشهایی که برای نزدیک شدن به جهان اسلام انجام می دهد نشان می دهد که یهودیان دیگر دارای نفوذ قبلی بردولت آمریکا نیستند."

با وجود این، به اعتقاد او در پیش گرفتن موضعی علاقمند اما محکم در قبال اسرائیل برای باراک اوباما آسان نخواهد بود.

مطالب مرتبط