به روز شده:  18:54 گرينويچ - پنج شنبه 07 مه 2009 - 17 اردیبهشت 1388

پاسخ سرد اسرائیل به درخواست عضویت در ان‌پی‌تی

نیروگاه دیمونا یکی از مراکز اصلی توجه منتقدان فعالیت های هسته ای اسرائیل بوده است

اسرائیل درخواست آمریکا برای پیوستن به پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای را رد کرد.

این درخواست از سوی رز گوته مولر، مذاکره کننده اصلی آمریکا در گفتگوهای مربوط به خلع سلاح هسته ای مطرح شده بود که اخیرا در جلسه اعضاء پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای در نیویورک گفته بود: "الحاق همه کشورها، از جمله هند، اسرائیل، پاکستان و کره شمالی، به ان پی تی از اهداف اساسی آمریکا است."

با این حال یوسی لوی، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل پس از این سخنان خانم گوته مولر، با نادیده گرفتن حرفهای او به خبرنگاران گفت از نظر اسرائیل هیچ تغییری در گفتگوهای نزدیک اسرائیل و آمریکا ایجاد نشده است.

در چهل سال اخیر این اولین باری بود که یک مقام آمریکایی از اسرائیل خواست به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) بپیوندد و رویه مقام های آمریکایی برای اشاره نکردن به اسرائیل به عنوان دارنده سلاح هسته ای را تغییر داد.

اعتقاد بر آن است که در خاورمیانه اسرائیل تنها کشوری است که به تسلیحات هسته ای دست یافته، با این حال این کشور در پیروی از سیاستی که سیاست "ابهام" نام گرفته، در اختیار داشتن اینگونه تسلیحات را انکار یا تایید نمی کند.

"دیمونا در برابر نطنز"

مطرح شدن خواسته پیوستن اسرائیل به پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای واکنش های متعددی را در مطبوعات اسرائیل باعث شده است.

بسیاری از مطبوعات اسرائیلی هشدار داده اند که پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای باعث از بین رفتن سیاست "ابهام" می شود، زیرا اسرائیل بر اساس آن معاهده مجبور خواهد شد درباره کلیه فعالیت های هسته ای خود شفاف عمل کند.

جروزالم پست در نسخه انگلیسی خود در ستونی هدف از ایجاد معاهده مذکور را جلوگیری از دستیابی آلمان پس از جنگ دوم جهانی به بمب اتمی خوانده و مدعی شده که این معاهده تنها در جلوگیری از دستیابی آفریقای جنوبی به تسلیحات هسته ای موفق بوده و فعالیت های هسته ای ایران و سوریه را شاهدی بر ناکارآمدی آن دانسته است.

این روزنامه اسرائیلی استدلال کرده که سیاست "ابهام" در جهت بازدارندگی کارآیی داشته و نوشته این موضع اسرائیل تغییر نخواهد کرد، "پس چرا اسرائیل معاهده ای را امضاء کند که ناکارآمد تلقی می شود؟"

گفتگو با محمد منظر پور در بیت المقدس، بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هاآرتص، روزنامه چپ میانه، در مقاله ای به تحلیل شرایط جاری پرداخته و با یادآوری اینکه معاهده ای نانوشته در سال 1969 میان ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا و گولدا مایر، نخست وزیروقت اسرائیل سیاست "ابهام"را پایه گذاری کرد، می نویسد: "اکنون مشکل پیچیده تر شده است."

آلوف بن مقاله نویس این روزنامه معتقد است پیشرفت آمریکایی ها در گفتگو با ایران مطمئنا باعث افزایش تقاضاها برای زدودن کل منطقه از تسلیحات هسته ای خواهد شد و به نوشته این نویسنده خواسته ای شبیه به "دیمونا در برابر نطنز"مطرح می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.