اتحادیه عرب سیاست دولت جدید اسرائیل را بررسی می کند

اجلاس وزیران خارجه اتحادیه عرب - آرشیو
Image caption اجلاس قاهره در صدد ایجاد جبهه متحد اعراب در برابر اسرائیل است

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب سیاست دولت جدید اسرائیل در مورد روند صلح خاورمیانه را بررسی می کنند.

روز پنجشنبه، 7 مه (17 اردیبهشت)، وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در جلسه ای در قاهره، پایتخت مصر،شرکت می کنند که دستور کار اصلی آن اتخاذ رویکردی هماهنگ نسبت به سیاست دولت جدید اسرائیل در مورد صلح با فلسطینیان براساس طرح مبتنی بر تشکیل کشور مستقل فلسطینی است.

جلسه قاهره در حالی آغاز می شود که انتظار می رود چند هفته آینده شاهد تماس ها و فعالیت های گسترده دیپلماتیک کشورهای عمده عرب در زمینه روند صلح خاورمیانه باشد.

قرار است بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه آینده برای دیدار و گفتگو با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، به شرم الشیخ، در مصر، سفر کند.

این نخستین دیدار رهبر یک کشور عربی با آقای نتانیاهو از زمان تشکیل دولت جدید اسرائیل است و نخستین سفر خارجی بنیامین نتانیاهو در سمت نخست وزیر دولت جدید این کشور است.

اجلاس وزیران خارجه کشورهای عرب در صدد است تا نحوه از سرگیری "مذاکرات مستقیم و جدی" بین اسرائیل و فلسطینیان را مورد مذاکره قرار دهد و احتمالا مقامات مصری در ملاقات با بنیامین نتانیاهو نتیجه این اجلاس را به اطلاع او خواهند رساند.

Image caption اعراب در مورد تعهد نتانیاهو به روند صلح خاورمیانه اطمینان ندارند

اجلاس قاهره همچنین محتوای گزارش اخیر سازمان ملل متحد در مورد اتهام ارتکاب جرایم جنگی توسط نیروهای اسرائیلی در طول جنگ غزه و احتمال ارجاع این گزارش به دادگاه کیفری بین المللی را مورد مذاکره قرار خواهد داد.

سازمان ملل متحد در گزارشی که روز دوشنبه این هفته انتشار داد از ارتش اسرائیل به دلیل حمله به ساختمان های مورد استفاده این سازمان در جریان جنگ غزه به شدت انتقاد کرد.

سازمان ملل متحد همچنین هیاتی را مامور رسیدگی به اتهام ارتکاب جرایم جنگی توسط اسرائیل و نیروهای حماس در طول جنگ غزه کرده است و اعضای این هیات اوایل هفته جاری نخستین جلسه خود را برگزار کردند و امیدوارند به زودی با سفر به منطقه، رسیدگی به این اتهام ها را آغاز کنند.

تلاشهای دیپلماتیک

اگرچه مذاکرات صلح خاورمیانه، براساس طرح آمریکایی موسوم به نقشه راه صلح، در بیش از یک سال گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشته، اما تا زمان تشکیل دولت جدید اسرائیل در اواخر ماه مارس سال جاری، رهبران این کشور تعهد خود را به ادامه مذاکرات به عنوان یکی از اولویت های اصلی سیاست خارجی خود همواره مورد تاکید قرار می دادند.

اگرچه دولت جدید اسرائیل رسما مشارکت در روند صلح را، که تشکیل کشور مستقل فلسطینی در اراضی اشغالی محور اصلی آن را تشکیل می دهد، نفی نکرده، اما دیدگاه های راستگرایانه آقای نتانیاهو و وزیر خارجه دولت ائتلافی تعهد این دولت به روند صلح را مورد تردید قرار داده است.

Image caption دولت اسرائیل برنامه اتمی ایران را اولویت سیاست خارجی خود می داند

آقای نتانیاهو گفته است که همچنان به حل و فصل اختلاف با فلسطینیان از طریق مذاکره مستقیم اعتقاد دارد اما به جای تعهد به راه حل مبتنی بر تشکیل کشور فلسطینی در کنار اسرائیل، از طرح صلحی نام برده است که شامل پیشرفت در زمینه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی در سرزمین های فلسطینی می شود.

وی در عین حال افزوده است که نحوه برخورد با مساله برنامه های اتمی ایران را اولویت اصلی دولت خود در زمینه سیاست خارجی محسوب می کند.

به همین دلیل، رهبران تشکیلات خودگردان فلسطینی و مقامات شماری از کشورهای عرب حسن نیت دولت بنیامین نتانیاهو نسبت به ادامه مذاکرات با فلسطینیان در چارچوب طرح صلح آمریکا را زیر سئوال برده و در مواردی، آقای نتانیاهو را به مخالفت با روند صلح متهم کرده اند.

در عین حال، دولت باراک اوباما که، همانند بسیاری دیگر از دولت های آمریکا در یکی دو دهه اخیر، موفقیت در استقرار صلح در خاورمیانه را یکی از هدف های عمده سیاست خارجی خود اعلام کرده، دولت اسرائیل را برای پیگیری روند صلح براساس پذیرش کشور مستقل فلسطینی تحت فشار قرار داده است.

مقامات آمریکایی حل و فصل بحران شصت ساله خاورمیانه را نه تنها برای ثبات و امنیت بلند مدت در این منطقه بلکه برای جلوگیری از گسترش نفوذ گروه های تندرو اسلامگرا و مقابله با تروریسم در سطح جهانی ضروری می دانند.

قرار است نخست وزیر اسرائیل، رئیس جمهوری مصر و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در خلال چند هفته آینده برای گفتگو با رئیس جمهوری جدید آمریکا به این کشور سفر کنند و بی تردید آقای اوباما در جریان این مذاکرات، خواستار از سرگیری روند مذاکرات صلح و حمایت اسرائیل و اعراب از این روند خواهد شد.

مطالب مرتبط