"سفر زیارتی" پاپ به خاورمیانه

پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک‌های جهان، از امروز جمعه ششم ماه مه، با سفر به اردن آنچه که خود "سفر زيارتی" به خاورميانه خوانده است را آغاز کرد.

او آزادی دین را به عنوان ابتدایی ترین حقوق انسان توصیف کرد و گفت که امیدوار است کلیسای کاتولیک بتواند نقشی در صلح خاورمیانه بازی کند.

اما رهبران اسلامی در اردن تقاضا کرده اند که او برای سخنرانی خود در سال 2006 که در آن اسلام را با خشونت مرتبط کرد، عذر خواهی کند.

در بدو ورود پاپ به فرودگاه ملک عبدالله، پادشاه اين کشور، ملکه رانیا و برخی از رهبران مسیحی و مسلمان از او استقبال کردند.

گروه موسیقی ارتش نیز سرود ملی واتیکان و اردن را نواخت.

ملک عبدالله آمدن پاپ به " سرزمین مسلمانان و مسیحیان " را خوش آمد گفت و اضافه کرد: " آنچه خانه ماست، اکنون خانه شماست".

هدف پاپ از دیدار خاورمیانه تشویق جامعه اقلیت مسیحی در منطقه و ایجاد گفتگوهای بیشتر بین مسلمانان و یهودیان است.

پاپ در جريان سفر خود از بيت‌لحم در کرانه اشغالی رود اردن ديدن خواهد کرد و انتظار می‌رود که در سخنرانی‌های خود خواستار صلح بين اسرائيلی‌ها و فلسطينی‌ها و تأسيس کشور مستقل فلسطينی شود.

همچنین با توجه به اینکه پاپ در سه سال گذشته در موضوعات مختلف ابراز نظرهايی کرده که باعث رنجش مسلمانان و يهوديان شده، حال با این سفر ، خواستار تحکيم روابط با رهبران یهودی و مسلمان است.

رهبران اسلامی اردن روز پنجشنبه ( 6 مه) سفر پاپ بنديکت به خاورميانه را محکوم کردند و ابراز داشتند چون وی در سخنرانی خود در سال 2006 حضرت محمد را با خشونت مرتبط دانسته و عذرخواهی نکرده، اين سفر با تحريک اذهان و خشم مسلمانان توأم خواهد بود.

اما مدت کوتاهی پس از آن پاپ گفت که متن قرون وسطايی که او در سخنرانی خود آن را نقل کرده، ديدگاه او را درباره اسلام بازتاب نمی دهد و از اينکه مايه رنجاندن مسلمانان گشته، "عميقا متأسف" است.

زکی بنی رشید رهبر جبهه عمل اسلامی، شاخه سیاسی اخوان المسلمين، عمده‌ترين حزب اسلام‌گرای اردن در نامه ای خطاب به نخست وزیر اردن نوشت: دولت باید پاپ را تحت فشار قرار دهد تا برای اهانت به یک و نیم میلیارد مسلمانان عذر خواهی کند.

در عين حال گفته می‌شود که از جمله اهداف عمده پاپ در اين سفر ترغيب و تشويق اقليت مسيحی در منطقه است تا همچنان در آن سرزمين بمانند و از مهاجرت خودداری کنند.

پيش از به‌وجود آمدن کشور اسرائيل در ۱۹۴۸، بيست درصد جمعيت سرزمين‌های فلسطينی، يعنی موطن عيسی مسيح، مسيحی بودند. اين ميزان امروز به شدت کاهش پيدا کرده و تنها دو درصد جمعيت را شامل می‌شود.

مطالب مرتبط