اوباما در مصر برای مسلمانان سخنرانی می کند

اوباما
Image caption باراک اوباما وعده داده بود در یک سخنرانی مهم درباره روابط نوین کشورش با جهان اسلام صحبت کند

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا قرار است در یک سخنرانی در مصر مسلمانان جهان را مورد خطاب قرار دهد.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد آقای اوباما چهارم ژوئن به مصر سفر می کند تا بر اساس وعده پیشین خود برای مسلمان های جهان سخنرانی کند. او یک روز بعد به آلمان سفر می کند تا در شهر درسدن به قربانیان یهودی تبار اردوگاه بوخنوالد ادای احترام کند.

آقای اوباما در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود در ماه های نخستین ریاست جمهوری خود، در یک سخنرانی درباره روابط ایالات متحده با جهان اسلام سخنرانی کند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، علت انتخاب مصر به عنوان محل این سخنرانی این است که این کشور قلب جهان عرب است.

آقای اوباما ماه گذشته در یک سخنرانی در ترکیه اعلام کرد آمریکا در حال جنگ با جهان اسلام نیست و خواستار همکاری بیشتر کشورش با مسلمانان شد.

جاناتان بیئل، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید باراک اوباما از ابتدای ریاست جمهوری خود نشان داده است که خواستار بازسازی روابط آمریکا با جهان اسلام و اعراب است و این سفر با دقت تمام برنامه ریزی خواهد شد.

جایگاه مصر

خبرنگاران در جلسه مطبوعاتی روز جمعه کاخ سفید با اشاره به سابقه بد مصر در زمینه حقوق بشر، انتخاب این کشور را به عنوان محل سخنرانی آقای اوباما به زیر سوال بردند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال گفت:"هدف از این سخنرانی و انگیزه رییس جمهوری برای انجام این سخنرانی ورای کشور محل ایراد آن و رهبری این کشور است."

او ادامه داد:‌ "امیدواریم این کار این فرصت را در اختیار رییس جمهوری قرار دهد تا دستش را به سوی کسانی دراز کند که از خیلی جهات مانند ما هستند و صرفا دین متفاوتی دارند."

آقای اوباما علاوه بر دیدار از مصر، به آلمان می رود تا در درسدن به قربانیان دولت نازی ادای احترام کند.

به گفته آقای گیبز، عموی مادری آقای اوباما در جریان جنگ جهانی دوم در آزادسازی اردوگاه بوخنوالد شرکت داشته است.

آقای اوباما پس از آلمان به فرانسه سفر می کند تا در مراسم شصت و پنجمین سالگرد حمله آبی-خاکی نیروهای متفقین به ساحل نرماندی در جنگ جهانی دوم شرکت کند.

مطالب مرتبط