لغو مقررات منع آمد و شد در سوات

پاکستان
Image caption دویست هزار تن در دره سوات آواره شده اند

دولت پاکستان مقررات منع عبور و مرور را در دره سوات لغو کرده است تا شهروندان غیرنظامی بتوانند با خروج از مناطق درگیری میان ارتش و شبه نظامیان طالبان، به مناطق امن مراجعه کنند.

ده ها هزار تن از ساکنان این منطقه به علت مقررات منع آمد و شد در آن گرفتار شده اند.

ارتش پاکستان سعی دارد مانع از پیشروی های اخیر طالبان در دره سوات شود. نخست وزیر پاکستان از این عملیات به عنوان جنگی برای بقای پاکستان نام برده است.

منابع ارتش پاکستان روز شنبه گزارش دادند که موفق به کشتن ده ها تن از شبه نظامیان شده اند. بر این اساس، ۵۵ ستیزه جوی طالبان روز شنبه کشته شدند و ۱۴۰ تن نیز در درگیری های روزهای قبل جان خود را از دست دادند.

دولت پاکستان اعلام کرده است که از ساعت شش صبح روز یکشنبه، به مدت هفت ساعت مقررات منع آمد و شد را به طور موقت لغو خواهد کرد.

دولت از شهروندان خواسته از این فرصت برای مراجعه به مناطق امن استفاده کنند.

کارشناسان می گویند لغو چند ساعتی مقررات منع آمد و شد نشان می دهد ارتش به زودی بر حجم عملیات خود در دره سوات خواهد افزود.

دولت پاکستان در ماه فوریه با امضای توافقنامه صلح با طالبان دره سوات، به آنها اجازه شریعت اسلامی را در این منطقه به اجرا بگذارند. این اقدام با انتقاد شدید کاخ سفید مواجه شد.

شبه نظامیان طالبان پس از در اختیار گرفتن دره سوات به سوی پایتخت پیشروی کردند که نگرانی واشنگتن را از سقوط اسلام آباد در پی داشت.

دولت پاکستان برای مقابله با پنج هزار پیکارجوی طالبان، ۱۵ هزار نظامی را به سوات فرستاده است. ارتش می گوید قصد دارد طالبان را محو کند.

تاکنون ۲۰۰ هزار نفر در اثر جنگ بین ارتش و طالبان آواره شده اند و پیشبینی می شود ۳۰۰ هزار تن دیگر نیز بر تعداد این افراد افزوده شود.

مطالب مرتبط