'دکتر مرگ' آلمان نازی زنده است؟

در ماه فوریه امسال، رسانه های آلمان و آمریکا اعلام کردند که اسناد و مدارکی یافته اند که نشان می دهد آریبرت هایم، جتایتکار جنگی آلمان نازی که به "دکتر مرگ" معروف است، در سال ۱۹۹۲ به دلیل بیماری سرطان در قاهره در گذشته است.

هفته نامه اشپیگل آلمان در گزارشی به این موضوع پرداخته و می نویسد پلیس آلمان که این شواهد را مورد بررسی قرار داده، نسبت به این خبر با شک و تردید برخورد کرده است. پلیس آلمان مطمئن نیست که آریبرت هایم که اتریشی است، واقعا مرده باشد. آریبرت هایم که در اس اس (از سازمان های شبه امنیتی نظامی آلمان نازی) فعالیت می کرد، نقش چشمگیری در جنایت های آلمان نازی داشت. در مورد هایم گفته شده که او سم های مرگبار را به طور مستقیم به قلب زندانیان تزریق می کرد که منجر به مرگ آنی آنها می شد. خانواده آقای هایم همواره گفته اند که او پس از جنگ در آمریکای جنوبی درگذشت،اما این ادعا هرگز تائید نشد. متخصصان پلیس جنایی ایالت بادن- وورتمبرگ آلمان، اسناد و مدارک مربوط به مرگ آریبرت هایم را مورد بررسی قرار داده اند. مدارک مربوط به او چندی پیش توسط چند روزنامه نگار در کیفی قدیمی در قاهره پیدا شد. این متخصصان با بررسی محتویات این کیف می گویند این اسناد در حدی نیست که مرگ آریبرت هایم را تائید کند. به رغم اعلام خبر مرگ آقای هایم، پلیس آلمان پرونده مربوط به این جنایتکار جنگی آلمان نازی را مختومه اعلام نکرده و یک منبع پلیس آلمان به اشپیگل گفته است که تحقیقات در این زمینه ادامه خواهد یافت. خبرنگاران کانال تلویزیونی "زد دی اف" آلمان و نیویورک تایمز آمریکا در ماه فوریه امسال گزارش دادند که آقای هایم در سال ۱۹۹۲ به علت بیماری سرطان مرده است. آنها در کیف متعلق به آریبرت هایم، مدارک شخصی او را پیدا کرده بودند. پسر پزشک شخصی آریبرت هایم هم خبر مرگ او را تائید کرده بود.

دو سال پیش اتریش برای دستیابی به اطلاعاتی در مورد آریبرت هایم جایزه تعیین کرده بود. وزارت دادگستری اتریش در سال ۲۰۰۷ گفت که شواهدی در دست دارد که نشان می دهد آقای هایم هنوز زنده است و در نهمین دهه زندگی خود به سر می برد.

آریبرت هایم در سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شد و برای دو سال و نیم در بازداشت ماند اما به دلایل نامعلوم هرگز تحت تعقیب قرار نگرفت. او تا سال ۱۹۶۲ به عنوان پزشک زنان در آلمان کار کرد اما پس از شنیدن خبری در مورد اختمال بازداشتش فرار کرد.

مطالب مرتبط