نتانیاهو: جولان را به سوریه پس نمی‌دهیم

مقام های ارشد اسرائیل به نقل از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور گفته اند که اسرائیل با خروج از بلندی های جولان موافقت نخواهد کرد.

آقای نتانیاهو گفته است که اسرائیل در چارچوب مذاکرات صلح با سوریه، حاضر نیست بلندی های جولان را به سوریه باز پس دهد.

اسرائیل و سوریه به صورت رسمی در حال جنگ به سر می برند و اسرائیل از سال ۱۹۶۷ بلندی های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد.

از قول آقای نتانیاهو گفته شده که باقی ماندن جولان در تملک اسرائیل، باعث می شود که این کشور نسبت به سوریه دارای برتری استراتژیک باشد.

نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته نیز اظهارات مشابهی در باره بلندی های جولان در مصاحبه با خبرنگاران روسیه کرده بود.

انتشار این خبر در حالی صورت می گیرد که برخی گزارش ها حاکی از اختلاف میان وزرای دولت اسرائیل بر سر نحوه رفتار با سوریه است.

برخی وزرا خواهان از سر گیری مذاکرات غیر مستقیم با سوریه هستند اما گروهی نیز با چنین رویکردی مخالفند. ایده بازگرداندن بلندی های جولان در اسرائیل مخالفان فراوانی دارد.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه جنجالی اسرائیل از مخالفان مذاکره با سوریه است و می گوید تا زمانی که این کشور از حزب الله لبنان و حماس در مناطق فلسطینی حمایت کند، این مذاکرات بی معنا خواهد بود.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل خواهان مذاکره با طرف سوری در کنار مذاکرات صلح با فلسطینی هاست.

سوریه می گوید برای برقراری صلح کامل با اسرائیل، این کشور باید بلندی های جولان را به سوریه باز گرداند.

آخرین مذاکرات صلح دو کشور از دسامبر ۱۹۹۹ تا ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد. این مذاکرات در سال ۲۰۰۰ به دنبال عدم حل مساله بلندی های جولان، با بن بست مواجه شد.

اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بلندی های جولان را به خاک خود ضمیمه کرد، امری که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

دو کشور سال گذشته با میانجیگری ترکیه چند دور گفتگوهای غیر رسمی برگزار کردند.

مطالب مرتبط