'378 کشته در اثر خمپاره باران ارتش سری لانکا'

Image caption ارتش سری لانکا مصرانه ادعاهای شورشیان را تکذیب کرده است

نیروهای دولتی سری لانکا متهم شده اند که با خمپاره باران شبانه یک منطقه جنگی در شمال این کشور باعث مرگ ده ها نفر غیرنظامی تامیل شده اند.

این اتهام توسط شورشیان تامیل در شمال جزیره سری لانکا وارد شده است ولی ارتش سری لانکا وقوع چنین حمله ای را انکار کرده است.

با این حال یک پزشک در منطقه درگیری نیروهای ارتش با جدایی طلبان گفته است که در بیمارستان محل کار او در طول 24 ساعت 378 جنازه وارد شده است.

او همچنین گفته است که 1122 نفر مجروح نیز تحت مداوا قرار گرفته اند.

شورشیان ببرهای تامیل و ارتش سری لانکا بارها یکدیگر را به اعمال خشونت بار علیه یکدیگر در جریان جنگ داخلی این کشور متهم کرده اند اما منبع مستقلی قادر به تایید ادعای هیچکدام از دو طرف نبوده است.

یکی از دلایل این مسئله ممانعت از ورود خبرنگاران خارجی به منطقه درگیریهاست.

چالز هاویلند، گزارشگر بی بی سی در کلمبو، پایتخت سری لانکا، گفته است که مقام های بهداشت و درمان آن کشور گفته اند که بیمارستان ها امکانات کافی برای رسیدگی به آسیب دیدگان در این حادثه را ندارند، مردم در سنگرها مخفی شده اند و چادرهای اسکان موقت به آتش کشیده شده اند.

با این حال مقامات ارتش می گویند شبه نظامیان جدایی طلب مردم را در منطقه به گروگان گرفته اند. ارتش شورشیان را به کشتن نه غیرنظامی که قصد داشتند روز شنبه این منطقه را ترک کنند متهم کرده است.

سازمان ملل متحد شمار غیرنظامیان به دام افتاده در این منطقه را 50 هزار نفر برآورد کرده است.

شورشیان ببرهای تامیل از سال 1983 با هدف ایجاد سرزمینی مستقل برای اقلیت تامیل در کشور سری لانکا با نیروهای دولت این کشور مبارزه کرده اند، که این مبارزه به کشته شدن بیش از 70 هزار نفر منجر شده است.

مطالب مرتبط