سومین قربانی آنفلوآنزای خوکی در آمریکا

Image caption مسئولان می گویند اکنون بیش از تمرکز بر شمار مبتلایان به ویروس آنفولانزای خوکی، باید بر الگوی شیوع این بیماری تمرکز کرد

سومین مورد مرگ بر اثر آنفلوآنزای خوکی در آمریکا تایید شده است. این در حالیست که در تازه ترین خبرها در این مورد، کاستاریکا هم مرگ یکی از اتباع خود را گزارش کرده، و شواهدی از ابتلا به این بیماری در سه کشور دیگر هم گزارش شده است.

مقامات رسمی در ایالت واشنگتن آمریکا می گویند اکنون مشخص شده است مرگ مردی که به عارضه قلبی دچار بوده، بر اثر ابتلا به ویروس آنفلوآنزای خوکی رخ داده است.

در کاستاریکا هم یک مرد 53 ساله اولین قربانی این بیماری بوده است.

دیروز شنبه، نهم مارس استرالیا، نروژ و ژاپن هم مواردی از ابتلا به این ویروس را گزارش کردند.

ویروس آنفلوآنزای خوکی که نخستین بار ماه گذشته در مکزیک مشاهده شد، تا کنون به مرگ 48 نفر در این کشور انجامیده است.

اما تا این لحظه موارد مرگ در اثر این بیماری محدود به 3 مورد در آمریکا، یک مورد در کانادا، و یک مورد در کاستاریکا بوده است.

مقامات کاستاریکایی می گویند تنها قربانی آنفلوآنزای خوکی در این کشور، از بیماری دیابت و ناراحتی ریه هم رنج می برده است.

بررسی روند گسترش بیماری

کنون در سطح جهان، 30 کشور وجود ویروس آنفلوآنزای خوکی را تایید کرده اند.

دیروز نروژ 2 مورد ابتلا به این بیماری را در یک مرد و زن گزارش داد که در در مکزیک درس می خوانده اند. استرالیا هم ابتلای یک زن به آنفلوآنزای خوکی را تایید کرده که گفته می شود به آمریکا سفر کرده است.

در ژاپن 4 نفر (یک معلم و 3 شاگرد) که اخیرا از کانادا دیدن کرده بودند، به این بیماری مبتلا شده اند.

خبرگزاری کیودوی ژاپن گزارش داده است که 48 مسافری که از کانادا همراه این 4 نفر به ژاپن آمده اند، در قرنطینه ده روزه به سر می برند.

2254 مورد ابتلا در آمریکا

Image caption اکنون 104 نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به این بیماری بستری هستند

بر اساس گزارش ها از آمریکا، تعداد موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در این کشور از 1639 نفر در روز گذشته، اکنون به 2254 نفر رسیده است.

گفته می شود 104 مورد از این مبتلایان، در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری بستری شده اند.

متخصصان می گویند اکنون بیش از آنکه تمرکز بر تعداد بیماران مهم باشد، مطالعه روند گسترش بیماری اهمیت دارد.

دکتر آن شوچات از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا می گوید: "خوشبختانه میزان شیوع آنفولانزای خوکی در این مقطع، به اندازه ای که بعضی ها پیش از این از آن هراس داشتند، و یا اپیدمی درجه پنج نیست".

اما در عین حال او تصدیق کرده که رفتار این ویروس غیر قابل پیشبینی است، و اکنون باید بیش از هر چیز بر الگوی گسترش و شیوع این ویروس، به خصوص در نیمکره جنوبی زمین که وارد فصل آنفلوآنزای شده تمرکز کرد.

مطالب مرتبط