فرار مردم از سوات با تعلیق موقت مقررات منع تردد

هزاران نفر از ساکنان ناحیه سوات پاکستان با استفاده از تعلیق کوتاه مدت مقررات منع تردد توسط ارتش از آنجا گریخته اند.

مردم محلی که در نبردها میان نیروهای دولتی و پیکارجویان طالبان گرفتار آمده اند چندین ساعت برای ترک آنجا مهلت یافتند.

ارتش پاکستان می کوشد پیشرفت های پیکارجویان در این منطقه را وارونه کند؛ عملیاتی که نخست وزیر پاکستان "جنگی برای بقای کشور" توصیف کرده است.

ارتش می گوید که طی 24 ساعت گذشته 180 تا 200 پیکارجو را در سوات و سایر نواحی کشته است.

ارتش در بیانیه ای گفت روز یکشنبه بین 50 تا 60 پیکارجو در سوات کشته شدند و حدود 140 جسد نیز در ناحیه همجوار شانگلا پیدا شد.

همچنین نبردهایی در نواحی اطراف دیر و بونیر گزارش شد.

ارتش گفت که در سوات مواد منفجره ای که پیکارجویان در جاده ها کار گذاشته بودند و همچنین آتش خمپاره آنها باعث تلفات در میان غیرنظامیان شد.

خبرنگاران می گویند به دلیل شدت نبردها و قطع شبکه های تلفن، دسترسی به اطلاعات مستقل در مورد نبردها مشکل است.

'پناه بر خدا'

پیشتر در روز یکشنبه ارتش مقررات منع تردد در سوات را معلق کرد تا ساکنانی که در اثر نبردها به تله افتاده اند فرصت خروج پیدا کنند.

ساکنان مینگوره، شهر اصلی سوات، و شهرهای اطراف کمبار و رحیم آباد از صبح زود شروع به ترک آنجا کردند.

مردان، زنان، کودکان و سالخوردگان در طول جاده ای که از منطقه خارج می شود به راه افتادند.

برخی از آنها از بخت بلند به کمک نوعی وسیله نقلیه از یک اتوبوس محلی گرفته تا گاری آنجا را ترک کردند.

اما سید شعیب حسن خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید بسیاری از مردم با جمع آوری اندک مالی که توانستند، پای پیاده راه افتادند.

رحمت علم یک تکنسین پزشکی که 40 سال دارد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "ما با فقط چند تکه لباس و چیزهایی برای خوردن در طول این سفر دراز برداشته ایم."

او افزود: "ما با پناه به خدا راه افتادیم چون کس دیگری نیست که کمکمان کند."

مقررات منع تردد اکنون بار دیگر اعمال شده است. تحلیلگران می گوید تصمیم برای برداشتن این مقررات در بخش اعظم ساعات روز نشانه آن است که ارتش احتمالا عملیات خود را در چند روز آینده تشدید خواهد کرد.

دولت پاکستان در ماه فوریه با امضای توافقنامه صلح با طالبان دره سوات، به آنها اجازه داده بود شریعت اسلامی را در این منطقه به اجرا بگذارند. این اقدام با انتقاد شدید آمریکا مواجه شد.

شبه نظامیان طالبان پس از در اختیار گرفتن دره سوات به سوی پایتخت پیشروی کردند که نگرانی واشنگتن را از سقوط اسلام آباد در پی داشت.

دولت پاکستان برای مقابله با پنج هزار پیکارجوی طالبان، ۱۵ هزار نظامی را به سوات فرستاده است. ارتش می گوید قصد دارد طالبان را محو کند.

تاکنون ۲۰۰ هزار نفر در اثر جنگ بین ارتش و طالبان آواره شده اند و پیشبینی می شود ۳۰۰ هزار تن دیگر نیز بر تعداد این افراد افزوده شود.

مطالب مرتبط