۳۶۰ هزار نفر در پاکستان آواره شدند

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید شمال پاکستان شاهد بزرگ ترین آوارگی ساکنان از زمان بحران رواندا در پانزده سال گذشته است.

مسئول دفتر این نهاد وابسته به سازمان ملل در پیشاور پاکستان می گوید تا کنون سیصد و شصت هزار نفر به علت درگیری های اخیر میان نیروهای دولتی و پیکارجویان طالبان در دره سوات آواره شده اند.

او افزود هزاران نفر دیگر نیز در حال آماده شدن برای خروج از منطقه هستند و انتظار می رود آمار اعلام شده افزایش یابد.

طبق اعلام این دفتر، اردوگاه های آماده شده برای اسکان موقت پاسخگو نیست و دیگر امکان پذیرش افراد جدید را ندارد.

"افزایش تلفات پیکارجویان"

در همین حال وزارت کشور پاکستان اعلام کرد در درگیری میان ارتش با طالبان، تعداد بیشتری از پیکارجویان کشته شده اند. این وزارتخانه اعلام کرد که سربازان ارتش از زمان آغاز درگیری ها توانسته اند چند صد پیکارجو را بکشند.

هیچ منبع مستقلی در مورد تلفات دو طرف گزارشی نداده است.

این در حالی است که حمله انتحاری در یک ایست بازرسی باعث کشته شدن ده نفر در نزدیکی پیشاور شده است.

پلیس پیشاور در ایالت سرحد شمال غرب می گوید این حمله در بیست و پنج کیلومتری پایتخت این ایالت اتفاق افتاده است. به گفته پلیس، مردی که بمب به خود بسته بود، در یک ایست بازرسی در شهر دره آدم خیل این بمب ها را منفجر کرد.

نیروهای امنیتی پاکستان به طور فزاینده از سوی پیکارجویان اسلامگرای منطقه مورد هدف قرار می گیرند.

دولت پاکستان در ماه فوریه توافق نامه صلحی با طالبان امضا کرد که طبق آن در ازای خلع سلاح نفرات طالبان، قانون شریعت در دره سوات به اجرا در می آمد. این توافق نامه منتقدان بی شماری از جمله آمریکا را به همراه داشت.

به رغم امضای این توافق نامه، پیکارجویان طالبان به پیشروی های خود ادامه دادند و حتی موفق شدند تا صد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت برسند که این باعث نگرانی دولت و مقام های ارتش پاکستان شد.

ارتش هم اکنون نزدیک به پانزده هزار سرباز برای مقابله با چهار هزار و پانصد پیکارجوی طالبان به منطقه اعزام کرده است.

مطالب مرتبط