پاپ وارد اسرائیل شد

Image caption پاپ در بدو ورودش به اسرائیل از راه حلی مبتنی بر ایجاد دو کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی سخن گفت

پاپ بندیکت، رهبر کاتولیک های جهان، در دومین و مهمترین بخش سفر خود به خاورمیانه، وارد اسرائیل شد.

رهبران اسرائیل در فرودگاهی نزدیک تل آویو به استقبال او رفتند و سپس پاپ به وسیله هلی کوپتر به بیت المقدس منتقل شد.

اسرائیل برای محافظت از پاپ عملیات امنیتی گسترده ای تحت نام "ردای سفید" را به اجرا در آورده است و ده ها هزار مامور انتظامی را در نقاط مختلف بیت المقدس مستقر کرده است.

عبور و مرور در بخش هایی از این شهر به طور کامل متوقف شده است.

پاپ در اولین سخنانی که پس از ورود به اسرائیل ایراد کرد یهودستیزی را غیرقابل قبول خواند و گفت در همه جا باید با آن برخورد کرد.

در طی پنج روز آینده پاپ از اماکنی که به زندگی مسیح مرتبط دانسته شده اند دیدار خواهد کرد و با رهبران فلسطینی و اسرائیلی به گفتگو خواهد پرداخت.

او در سخنرانی خود با اشاره به وضعیت صلح در خاورمیانه گفت همه گزینه های موجود باید بررسی شود تا اسرائیلی ها و فلسطینیان بتوانند "در سرزمین خود و در مرزهایی امن که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته می شود در صلح زندگی کنند."

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که پیش از سفر به مصر برای شرکت در گفتگوهای خاورمیانه در جمع استقبال کنندگان حضور داشت سخنرانی نکرد و تا کنون هم نظر خود را بطور رسمی درباره راه حلی برای مناقشه خاورمیانه مبنی برایجاد دو کشور اسرائیلی و فلسطینی اعلام نکرده است.

پاپ همچنین در مراسم یادبود شش میلیون یهودی که در جریان هولوکاست به وسیله دولت آلمان نازی کشته شدند شرکت خواهد کرد.

پاپ در شرایطی به اسرائیل سفر کرد که اقدام اخیر او در پذیرش مجدد یک اسقف منکر هولوکاست به کلیسای کاتولیک، باعث خشم بسیاری در اسرائیل شده بود.

دیوید ویلی گزارشگر بی بی سی که پاپ را در سفرش به خاورمیانه همراهی می کند می گوید کلسیای کاتولیک و دولت کنونی اسرائیل درباره ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی نظر مشترکی ندارند.

تحلیلگران معتقدند احتمالا کلیه اظهارات پاپ در طی سفرش به اسرائیل با دقت از سوی ناظران مورد سنجش قرارمی گیرد.

مطالب مرتبط