ملک عبدالله: تاخیر در مذاکرات صلح به جنگ می انجامد

اوباما و ملک عبدالله
Image caption ملک عبدالله: تمامی چشم ها به واشنگتن دوخته شده است

پادشاه اردن هاشمی در مورد خطر بروز جنگ بین اعراب و اسرائیل هشدار داده است.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در مصاحبه ای که در شماره دوشنبه، 11 مه (21 اردیبهشت) روزنامه تایمز، چاپ لندن، منتشر شده، سفر نخست وزیر اسرائیل به آمریکا را معیار سنجش تعهد دولت جدید ایالات متحده به روند مذاکرات صلح خاورمیانه توصیف کرده و خواستار از سرگیری این مذاکرات شده است.

پادشاه اردن با یادآوری اینکه جنگ اخیر غزه را چند ماه پیش از وقوع آن پیش بینی کرده بود، گفته است "اگر ما مذاکرات صلح را به تعویق بیاندازیم، در خلال دوازده تا هجده ماه آینده، بین اعراب یا مسلمانان و اسرائیل جنگ دیگری روی خواهد داد، و قطعا چنین خواهد شد همانطور که قبلا هم جنگ های دیگری روی داده است."

به گفته وی، عواقب چنین جنگی به مراتب از محدوده منطقه خاورمیانه فراتر خواهد رفت در حالیکه در حال حاضر، دنیا با چالش های مهم دیگری مانند جنگ در افغانستان و پاکستان مواجه است.

ملک عبدالله نقش دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در پیشبرد روند صلح خاورمیانه را اساسی دانست و گفت "تمام چشم ها به واشنگتن دوخته شده و اگر نشانه یا راهبردی روشن از دولت آمریکا دریافت نشود، آنگاه این احساس پدید خواهد آمد که این هم یک دولت دیگر در آمریکاست که باز ما را مایوس خواهد کرد."

پادشاه اردن هاشمی گفت که دولت اسرائیل تا کنون در مورد قبول راه حل صلح مبتنی بر وجود دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین از خود تعلل نشان داده و افزود که اگر در سال جاری، دیدگاه آمریکا در این مورد به طور صریح مشخص نشود، اعتبار قابل توجهی که باراک اوباما در جهان عرب برای خود دست و پا کرده یکشبه از میان خواهد رفت.

Image caption دوره زمامداری نتانیاهو "ناخوشایندترین" دوره برای پادشاه اردن بود

ملک عبدالله سفر هفته آینده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به آمریکا را نقطه عطفی در روند صلح خاورمیانه توصیف کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا در حال حاضر مسئولیت سنگینی بر عهده دارد.

وی یادآور شد که باراک اوباما به راه حل مبتنی بر ایجاد کشور مستقل فلسطینی معتقد است و این راه حل باید "هم اینک به اجرا درآید."

پادشاه اردن افزود که اعراب از "طرح ها و روندهای متعدد صلح" خسته شده اند و آنچه که اینک موردنیاز است این است که اسرائیل نه تنها با فلسطینیان، بلکه با دولت های سوریه و لبنان نیز بر سر میز مذاکره بنشیند و تمامی مشکلات و اختلافات را برای همیشه حل و فصل کند.

موقعیت اسرائیل

ملک عبدالله در اظهاراتی که به نوعی تلاش برای جلب نظر مردم اسرائیل تعبیر شده، گفت که در حال حاضر، پنجاه و هفت کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی، با حدود یک سوم کل جمعیت جهان، موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناخته اند و از برقراری ارتباط با این کشور خودداری کرده اند.

وی به مردم اسرائیل یادآور شد که یا باید در صدد جلب شناسایی این کشورها برآیند یا اینکه باز هم برای ده سال دیگر، به زندگی در "دژی به نام اسرائیل" ادامه دهند که برای همه، فاجعه ای محسوب می شود.

پادشاه اردن گفت که حل و فصل اختلاف اسرائیل و اعراب منافع قابل توجهی را برای اسرائیلیان در پی خواهد داشت و از جمله به امکان سفر شهروندان اسرائیل به تمامی کشورهای عرب، پرواز خطوط هواپیمایی اسرائیل از فراز تمامی کشورهای عربی و کسب شناسایی کشورهای مسلمان اشاره کرد.

Image caption نخست وزیر اسرائیل برنامه اتمی ایران را در اولویت قرار داده است

ملک عبدالله اظهار داشت که در مقابل این امتیازها، انتظار می رود اسرائیل از ساخت و توسعه شهرک های یهودی نشین خودداری ورزد، از سرزمین هایی که از زمان جنگ سال 1967 در اشغال داشته خارج شود و افزود که دو مساله حساس، یعنی وضعیت بیت المقدس و حق فلسطینیانی که پس از ایجاد کشور اسرائیل در سال 1948 از محل سکونت خود گریخته و آواره شده اند در جریان مذاکرات صلح حل و فصل خواهد شد.

اخیرا گزارش هایی انتشار یافته حاکی از اینکه دولت آمریکا از پادشاه اردن خواسته است موضع اعراب در مورد دو موضوع اختلاف برانگیز تبدیل بیت المقدس شرقی به پایتخت کشور مستقل فلسطینی و حق بازگشت آوارگان را تشریح کند، در حالیکه نخست وزیر اسرائیل تاکید داشته که این دو مساله هرگز قابل مذاکره و سازش نیست.

اسرائیل در جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967، بخش شرقی بیت المقدس را که تا آن زمان تحت حاکمیت اردن بود به تصرف در آورد و تاکید داشته است که تمامی این شهر را متعلق به اسرائیل و "پایتخت ابدی" این کشور می داند در حالیکه فلسطینیان خواستار باز پس گرفتن بخش شرقی شهر و استقرار پایتخت کشور خود در آن بوده اند.

در مورد بنیامین نتانیاهو، پادشاه اردن یادآور شد که دوره حکومت خود او سه ماه قبل از پایان دوره قبلی زمامداری آقای نتانیاهو به عنوان نخست وزیر اسرائیل، آغاز شد و افزود که این سه ماه، احتمالا "نا خوشایندترین" زمان طی ده سال سلطنت او بوده اما اظهار داشت که "در خلال ده سال گذشته، تحولات زیادی روی داده و ما اینکه به تصویری بزرگتر، و آنچه که به نفع اسرائیل است می نگریم، که به اعتقاد من، راه حل مبتنی بر وجود دو کشور اسرائیل و فلسطین است."

قرار است باراک اوباما در ماه میلادی آینده برای دیداری رسمی به قاهره، پایتخت مصر، سفر کند و انتظار می رود دیدگاه خود در مورد صلحی جامع برای خاورمیانه و روابط آمریکا با جهان اسلام را در طول این سفر ارائه دهد و امیدوار است تعهد واقعی دولت جدید اسرائیل به مذاکرات صلح را به آگاهی کشورهای منطقه برساند.

در همانحال، برخی ناظران گفته اند که اگرچه احتمالا رئیس جمهوری آمریکا در ملاقات با بنیامین نتانیاهو او را برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه تحت فشار قرار خواهد داد اما احتمالا نخست وزیر اسرائیل همچنان تاکید خواهد کرد که برنامه های هسته ای ایران و خطری را که از این بابت متوجه اسرائیل می داند اولویت اصلی در سیاست خارجی خود محسوب می کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست