پاپ انکار هولوکاست را محکوم کرد

Image caption پاپ در بدو ورودش به اسرائیل از راه حلی مبتنی بر ایجاد دو کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی سخن گفت

پاپ بندیکت شانزدهم در جریان بازدید از بنای یادبود "یاد واشم" در بیت المقدس گفته است رنجی که قربانیان هولوکاست متحمل شده اند هرگز نباید انکار شود.

وی در جمع بازماندگان واقعه قتل آلمان یهودیان اروپا به دست نازی ها گفت: "از خدا می خواهیم که نام این قربانیان هرگز از میان نرود. از خدا می خواهیم که رنج آنها هرگز انکار، تحقیر یا فراموش نشود."

رهبر کاتولیک های جهان در آغاز سفر خود به "سرزمین مقدس" در تل آویو گفت که یهودستیزی پدیده ای کاملا غیرقابل قبول است.

وی همچنین از حق فلسطینی ها برای داشتن کشوری برای خود حمایت کرد.

دیوید ویلی خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید که محکومیت فوری، قاطعانه و بی ابهام یهودستیزی به هر شکل و در هر جای جهان توسط پاپ باعث خرسندی میزبانان اسرائیلی او خواهد بود.

حلقه گلی برای مردگان

پاپ بندیکت شانزدهم که از اردن وارد اسرائیل شد در فرودگاه بن گوریون در نزدیکی تل آویو مورد استقبال رهبران اسرائیل قرار گرفت و سپس با هلی کوپتر به بیت المقدس منتقل شد.

Image caption پاپ در بنای یادبود یاد واشم در بیت المقدس درباره هولوکاست سخنرانی کرد

وی درحالی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل در کنارش نشسته بودند گفت: "متاسفانه یهودستیزی هنوز سر زشت خود را در بسیاری از بخش های جهان بلند می کند."

وی افزود: "این کاملا غیرقابل قبول است. نباید از هیچ تلاشی برای مبارزه با یهودستیزی، در هر کجا که مشاهده شد، فروگزار کرد."

پاپ بندیکت در بنای یادبود "یاد واشم" بر سنگی که خاکستر کشته های هولوکاست را می پوشاند یک حلقه گل نهاد.

وی دستان شش بازمانده هولوکاست را فشرد و سپس در باره شش میلیون یهودی کشته شده در هولوکاست سخنرانی کرد.

وی گفت: "جان آنها از دست رفت، اما نامشان هرگز از میان نخواهد رفت."

او افزود: "نام آنها بر قلب عزیزانشان، بر قلب همبندانشان و تمام کسانی که مصمم هستند دیگر هرگز اجازه ندهند چنین واقعه فجیعی جامعه بشری را ننگین کند، حک شده است، نام هایی که پاک شدنی نیست."

پاپ بندیکت که در دوران کودکی در آلمان نازی بزرگ می شد چنانکه در آن زمان الزامی بود به گروه "جوانان هیتلر" پیوست اما یک عضو مشتاق آن سازمان نبود.

'راه حلی عادلانه'

پاپ در جریان سخنرانی به هنگام ورود به اسرائیل گفت که چشمان جهانیان به مردم خاور میانه و تلاش آنها برای حل مناقشه ای که این همه رنج و مشقت آفریده، دوخته شده است.

وی گفت: "من از همه کسانی که مسئول هستند تمنا دارم کلیه راه های ممکن در جستجو برای یک راه حل عادلانه برای مشکلات باقی مانده را کاوش کنند تا هر دو گروه از این مردم بتوانند در صلح و در کشور متعلق به خود در داخل مرزهای امن که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده زندگی کنند."

رئیس جمهور اسرائیل گفت امیدوار است که بازدید پاپ راه را برای صلح هموار کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اکنون به مصر رفته است تا در مذاکراتی با حسنی مبارک رئیس جمهور مصر شرکت کند که راه حل دو کشوری از دستورات عمده کاری آن خواهد بود.

آقای نتانیاهو تا کنون نظر خود را بطور رسمی درباره راه حلی برای مناقشه خاورمیانه مبنی برایجاد دو کشور اسرائیلی و فلسطینی اعلام نکرده است.

پاپ در شرایطی به اسرائیل سفر کرد که اقدام اخیر او در پذیرش مجدد یک اسقف منکر هولوکاست به کلیسای کاتولیک، باعث خشم بسیاری در اسرائیل شده بود.

دیوید ویلی گزارشگر بی بی سی که پاپ را در سفرش به خاورمیانه همراهی می کند می گوید کلسیای کاتولیک و دولت کنونی اسرائیل درباره ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی نظر مشترکی ندارند.

تحلیلگران معتقدند احتمالا کلیه اظهارات پاپ در طی سفرش به اسرائیل با دقت از سوی ناظران مورد سنجش قرارمی گیرد.

مطالب مرتبط