سفر رئیس ارتش سوریه به لبنان

Image caption میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان و ژنرال علی حبیب، رئیس ارتش سوریه

گزارش ها از لبنان حاکی از آن است که ژنرال علی حبیب، رئیس ارتش سوریه برای مذاکره با مقام های لبنان به بیروت سفر کرده است.

ژنرال حبیب در این سفر با میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان نیز دیدار کرده است.

این اولین دیدار عمومی یک مقام بلندپایه ارتش سوریه از لبنان از زمان خروج نیروهای سوری در این کشور در سال 2005 است.

به دنبال ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان در سال 2005 و متهم شدن عواملی در سوریه به دخالت در این ترور و شدت یافتن مخالفت های مردمی با حضور نظامی این کشور، نیروهای ارتش سوریه پس از تقریبا سه دهه حضور در لبنان، خاک این کشور را ترک کردند.

از آن زمان روابط میان سوریه و لبنان با تنش همراه بوده اما از زمان انتخاب میشل سلیمان، فرمانده پیشین ارتش لبنان به مقام ریاست جمهوری، این روابط بهبود یافته و دو کشور برای اولین بار روابط کامل دیپلماتیک برقرار کرده و سفیر به پایتخت های یکدیگر فرستاده اند.

رئیس ارتش سوریه در دیدار با مقام های ارشد نظامی لبنان از جمله ژنرال ژان قهوجی، رئیس ارتش لبنان در باره کنترل مرزها و تدابیر مشترک ضد تروریسم به مذاکره خواهد پرداخت. همچنین این احتمال وجود دارد که سوریه پیشنهاد کمک نظامی به لبنان کند.

گزارش رسانه های لبنان حاکی از آن است که رئیس ارتش سوریه با فواد سنیوره، نخست وزیر و الیاس مور، وزیر دفاع لبنان که به جناح اکثریت ضد سوری تعلق دارند، دیدار نخواهد کرد.

مطالب مرتبط