عمر البشیر : جرمی در دارفور مرتکب نشده ام

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در اولین مصاحبه بین‌المللی خود با یک رسانه غربی پس از صدور حکم جلب توسط دادگاه بین المللی جزائی، اتهام جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در ارتباط با دارفور را رد کرده است.

آقای البشیر در مصاحبه با برنامه "هارد تاک" بی بی سی در خارطوم، پایتخت سودان، با رد این اتهام ها گفت که دولت سودان در دارفور تنها در حال مقابله با شورشیان است. او گفت این افراد دست به قیام مسلحانه علیه مقام های سودانی زده اند.

رئیس جمهوری سودان اتهام هدف قرار دادن غیرنظامیان از سوی نیروهای دولتی سودان را هم رد کرده است.

عمر البشیر به بی بی سی گفت: "من همگان را برای نشان دادن اسناد و مدارک در باره اثبات دخالت ارتش در حمله و کشتار شهروندان غیرنظامی دارفور به چالش می کشم."

آقای البشیر اتهام جنایت متوجه خود را "تبلیغات" خوانده است.

او افزوده است : "من کاملا در برابر آنچه برای مردم کشورم اتفاق می افتد مسئولم اما آنچه در مورد اتفاقات دارفور شایعه شده، اتفاق نیافتاده است. آنچه در دارفور اتفاق افتاد، شورش بود و دولت وظیفه دارد با شورشیان مبارزه کند."

دادگاه بین المللی جزائی چندی پیش برای رئیس جمهوری سودان به اتهام جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی، حکم بازداشت صادر کرد.

اما سودان، که از جمله یکصد و هشت کشور امضا کننده معاهده رم ناظر بر تشکیل دادگاه بین المللی جزائی نیست و صلاحیت این نهاد در رسیدگی به جرایم صورت گرفته در داخل آن کشور را نمی پذیرد، حکم بازداشت عمر البشیر را بی اعتبار دانست.

جنگ داخلی دارفور، واقع در غرب سودان، در سال 2003 و با اعتراض اکثریت آفریقایی تبار این منطقه نسبت به آنچه که تبعیض دولت مرکزی به نفع اقلیت عرب تبار ساکن دارفور می دانستند آغاز شد و به گفته سازمان ملل متحد، تا کنون به کشته شدن بیش از سیصد هزار نفر، که اکثر آنان از آفریقایی تباران بوده اند، نابودی هزاران روستا و آوارگی چند میلیون نفر دیگر منجر شده است.

سازمان های بین المللی گروه های شبه نظامی عرب تبار را عامل اصلی کشتار غیرنظامیان دارفور می دانند و دولت سودان را به حمایت و تجهیز این گروه ها متهم کرده اند.

مطالب مرتبط