ادای سوگند کابینه جدید فلسطینی برگزار می شود

عباس و فیاض
Image caption عباس بار دیگر فیاض را مامور تشکیل کابینه فلسطینی کرده است

با وجود ادامه مذاکرات حماس و فتح درباره تشکیل دولت وحدت ملی، کابینه جدید تشکیلات خودگردان کار خود را آغاز می کند.

روز سه شنبه، 12 مه (22 اردیبهشت)، سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اعلام داشت که کابینه جدید فلسطینی به ریاست سلام فیاض تشکیل شده است و مراسم تحلیف آن روز چهارشنبه با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، برگزار خواهد شد.

تشکیل کابینه جدید در حالی اعلام می شود که نمایندگان جنبش حماس و جنبش فتح، دو گروه رقیب فلسطینی، در خلال ماه های اخیر برای حل اختلاف خود و توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی در مذاکراتی با میانجیگری دولت مصر شرکت داشته اند.

تشکیل کابینه جدید ابراز ناخرسندی حماس را در پی داشته که این اقدام را نشانه عدم تعهد تشکیلات خودگردان به اصل کابینه وحدت ملی دانسته است.

قرار است جلسه بعدی مذاکرات دو طرف روز 16 مه در قاهره تشکیل شود و مقامات جنبش اسلامگرای حماس تشکیل کابینه جدید را تلاشی برای تقویت موقعیت فتح، که یک سازمان سکولار فلسطینی محسوب می شود، تلقی کرده اند.

سخنگوی حماس گفته است که تصمیم محمود عباس به تشکیل کابینه جدید فلسطینی "اقدامی شتابزده است که نشانه خوبی نیست و ممکن است از سوء نیت حکایت داشته باشد."

جنبش حماس در انتخابات پارلمان فلسطینی در ژانویه سال 2006 توانست اکثریت کرسی ها را در اختیار بگیرد و کابینه فلسطینی را به ریاست اسماعیل هنیه و عضویت شماری از اعضای فتح تشکیل دهد اما اختلاف بین این دو گروه به درگیری های خونین بین افراد وفادار به آنها منجر شد و سرانجام، شبه نظامیان حماس در ژوئن سال 2007 نفرات فتح و ماموران تشکیلات خودگردان را از سرزمین های فلسطینی در نوار غزه اخراج کردند.

جدایی سرزمینهای فلسطینی

در حال حاضر، تشکیلات خودگردان فلسطینی به ریاست محمود عباس تنها اداره امور سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری رود اردن را در دست دارد.

Image caption عباس و رهبران حماس هنوز به توافق دست نیافته اند

در عین حال، اکثر کشورهای جهان و سازمان های بین المللی تشکیلات خودگردان را نماینده فلسطینیان و آقای عباس را رئیس این تشکیلات می دانند در حالیکه جنبش حماس با تحریم اقتصادی و انزوای بین المللی دست به گریبان بوده است.

انتظار می رود شمار قابل توجهی از سمت های کابینه جدید در اختیار اعضای جنبش فتح، به رهبری محمود عباس، قرار گیرد که دولت قبلی آقای فیاض را ظاهرا به دلیل مشارکت ندادن اعضای فتح در تصمیم گیری های مالی و کندی در روند مذاکرات صلح هدف انتقادهای شدید قرار داده بودند.

سلام فیاض، که پیشتر به عنوان کارشناس ارشد اقتصادی در استخدام بانک جهانی بود، در ژوئن سال 2007 به سمت نخست وزیر کابینه فلسطینی منصوب شد و در ماه مارس سال جاری از سمت خود کناره گیری کرد اما به درخواست محمود عباس به عنوان کفیل نخست وزیر همچنان در راس کابینه فلسطینی باقی مانده است.

آقای فیاض دلیل کناره گیری خود را هموار کردن راه برای تشکیل دولت وحدت ملی با شرکت جنبش حماس اعلام داشته بود اما هنوز حماس و فتح در این مورد به توافق نرسیده اند.

جنبش فتح گفته است که اقدام آقای فیاض در معرفی کابینه جدید صرفا به منزله ترمیم کابینه قبلی است و با مذاکرات تشکیل دولت وحدت ملی منافاتی ندارد.

به گفته فتح، در صورتی که مذاکره با حماس بر سر تشکیل دولت وحدت ملی به نتیجه برسد، اعضای کابینه از سمت های خود کناره گیری خواهند کرد و راه را برای ورود اعضای جدید هموار خواهند ساخت.

مطالب مرتبط